Rieský kráter

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rieský kráter
Nördlinger Rieskrater 2009.jpg

Stát NěmeckoNěmecko Německo
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Rieský kráter, pohled od jihozápadu. Uvnitř kráteru je patrné město Nördlingen (snímek NASA)

Rieský kráter nebo jednoduše Ries [rís] (německy Nördlinger Ries) je impaktní kráter v Bavorsku při hranicích s Báden-Württemberskem, asi 100 kilometrů severozápadně od Mnichova. Má průměr asi 24 kilometrů, je hluboký až 200 metrů a vznikl zhruba před 14,5 milióny let dopadem asteroidu. Dříve byl považován za útvar sopečného původu; teorie vzniku v důsledku dopadu asteroidu byla definitivně potrvrzena roku 1960.

Rieský meteorit[editovat | editovat zdroj]

Ries Impact 1 de.png
Ries Impact 2.png
model dopadu asteroidu

Rieský asteroid měřil v průměru pravděpodobně asi 1 kilometr. 36 kilometrů jihozápadním směrem leží daleko menší Steinheimský kráter jejž vytvořil úlomek asteroidu o průměru asi 100 metrů. Je možné, že oba vnikly do atmosféry Země společně, že těleso, jež dopadlo u Steinheimu bylo satelitem většího tělesa (asteroidu), jenž dopadl v Riesu.

Vznik kráteru[editovat | editovat zdroj]

Rieský asteroid po dopadu pronikl povrchovými vrstvami slínu a vápence a vnikl do krystalických vrstev v hloubce přes 600 metrů. Jeho nárazem došlo k roztavení hornin; ty byly následně vymrštěny vzhůru a ve vzduchu zchladly v podobě tektitů, kousků zeleného skla kapkovitých tvarů. Ty jsou dodnes nalézány jako vltavíny; jejich naleziště v jižních Čechách leží asi 250 kilometrů východním směrem. Po svém vzniku se Ries zaplnil vodou a stal se jezerem, to se však v průběhu dalších dvou miliónů let zaneslo usazeninami a zaniklo. Dnes je kotlina odvodňována řekou Wörnitz (s přítokem Eger) do Dunaje.

Celý kráter má typicky okrouhlý tvar podobný šestiúhelníku se zaoblenými vrcholy. Nejzřetelněji je okraj kráteru zachován na jihu až jihozápadě, kde se zalesněný oblouk zvedá až 200 metrů nad dno kotliny. Středem Rieského kráteru prochází Švábská tektonická linie, jež je v jeho západní části velmi dobře patrná. Na vyschlých usazeninách dřívějšího jezera leží řada sídel, největší je ve středověku založené město Nördlingen. Kráter patří k nejlépe prostudovaným tohoto druhu v Evropě.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]