Rick Santorum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rick Santorum
Rodné jméno Richard John Santorum
Narození 10. května 1958 (58 let)
Winchester
Bydliště Berkeley County
Pensylvánie
Alma mater Pensylvánská státní univerzita
University of Pittsburgh
Povolání politik a advokát
Politická strana Republikánská strana
Manžel(ka) Karen Garver Santorum
Rodiče Aldo Santorum
Podpis Podpis
Web www.ricksantorum.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard John „Rick“ Santorum (* 10. května 1958 Winchester, Virginie) je americký politik, člen Republikánské strany, která je v Pensylvánii zastoupená v obou komorách kongresu. V roce 1990 byl poprvé zvolen do Sněmovny reprezentantů a v roce 1994 do Senátu.

Santorum je považován, i ve srovnání s ostatními republikánskými kandidáty, za velmi konzervativního, zvláště ve společenskopolitických tématech jako je interrupce a homosexualita, což vedlo k několika veřejným diskusím.

Sporné bydliště jeho rodiny ve Virginii a také všeobecná politická nespokojenost s Georgem Bushem a válkou v Iráku vedly k jeho prohře ve volbách do kongresu v roce 2006 a jeho odchodu ze senátu. Před tímto neúspěchem byl Santorum možným kandidátem v prezidentských volbách v roce 2008.

6. června 2011 Rick Santorum oznámil svou kandidaturu v prezidentských volbách v roce 2012. V souboji o republikánskou nominaci se postupně probojoval až mezi dva nejúspěšnější kandidáty republikánských primárek.[1] Oficiálním kandidátem se však nakonec po přesvědčivém vítězství, právě nad Rickem Santorumem, stal Mitt Romney,[2] který se tak stal jediným, byť později neúspěšným, republikánským vyzyvatelem stávajícího prezidenta Baracka Obamy v prezidentských volbách 2012.

Ucházel se neúspěšně také o republikánskou nominaci na prezidentského kandidáta pro volby v roce 2016, ale vzdal se počátkem února, když v prvním nominačním souboji ve státě Iowa získal pouhé 1 procento hlasů. V kampani pro nominaci za Republikánskou stranu podpořil Marca Rubia.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Pohanka. Americké ‚superúterý‘ přineslo těsné vítězství Romneymu. Rozhlas.cz [online]. 2012-03-07 [cit. 2012-12-1]. Dostupné online.  
  2. ČTK. Rick Santorum vzdal boj o Bílý dům, USA čeká duel Obamy s Romneym. Novinky.cz [online]. 2012-04-10 [cit. 2012-12-1]. Dostupné online.  
  3. Další z kola ven: Prezidentskou kandidaturu vzdal i Rick Santorum

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]