Reynaldo Hahn

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Reynaldo Hahn
Základní informace
Rodné jménoReynaldo Hahn de Echenagucia
Narození9. srpna 1874
Caracas
Úmrtí28. ledna 1947 (ve věku 72 let)
Paříž
Příčina úmrtírakovina mozku
Místo pohřbeníHřbitov Père-Lachaise (48°51′49″ s. š., 2°23′43″ v. d.)
Grave of Hahn
Žánryopera
Povolánídirigent, hudební skladatel, choreograf, hudební kritik a klavírista
Nástrojeklavír
Oceněníkomandér Řádu čestné legie
Partner(ka)Marcel Proust
PříbuzníMarie Nordlinger-Riefstahl (sestřenice)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Reynaldo Hahn de Echenagucia (9. srpna 1874 – 28. ledna 1947) byl francouzský skladatel, dirigent, hudební kritik a zpěvák venezuelského původu. Proslavily ho především jeho písně – mélodies –, kterých napsal více než sto.

Hahn se narodil v Caracasu, ale jeho rodina se přestěhovala do Paříže, když byl dítě, a tam prožil většinu svého života. Po úspěchu písně „Si mes vers avaient des aile“ („Kdyby mé verše měly křídla“), kterou vytvořil, když mu bylo 14 let, se zapojil do společnosti francouzských umělců období fin de siècle. Mezi jeho nejbližší přátele patřili Sarah Bernhardtová a Marcel Proust. Po první světové válce, během které sloužil v armádě, se Hahn přizpůsobil novým hudebním a divadelním trendům a slavil úspěch se svou první operetou Ciboulette (1923) a hudební komedií Mozart (1926) vytvořenou ve spolupráci se Sachou Guitrym. Během druhé světové války se Hahn, který byl židovského původu, uchýlil do Monaka. V roce 1945 se vrátil do Paříže, kde byl jmenován ředitelem Opery. Zemřel v Paříži roku 1947 ve věku 72 let.

Hahn byl plodný skladatel. Jeho vokální díla na světská i duchovní témata zahrnují lyrické scény, kantáty, oratoria, opery, komické opery a operety. Pro orchestr napsal koncerty, balety, symfonické básně, scénickou hudbu a filmovou hudbu. Vytvořil mnoho komorní hudby a klavírních děl. Zpíval i hrál vlastní písně, pořizoval nahrávky jako sólista a doprovázel další interprety. Po jeho smrti byla jeho hudba nějaký čas opomíjena, ale od konce 20. století rostoucí zájem vedl k častému uvádění mnoha jeho děl a nahrávek všech jeho písní a klavírního díla, velké části jeho orchestrální hudby a některých jeho jevištních děl.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Reynaldo Hahn na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]