Revoluční ozbrojené síly Kolumbie

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Revoluční ozbrojené síly Kolumbie
Vojska FARC
Vojska FARC
Zkratka FARC
Vznik 1964
Typ militární organizace
Místo Kolumbie Kolumbie
Členové 9 000

Revoluční ozbrojené síly Kolumbie – lidová armáda (španělsky Fuerzas Armadas Revolucionarias de Colombia – Ejército del Pueblo, zkratka FARC nebo FARC-EP) je kolumbijská ultralevicová povstalecká organizace, která od šedesátých let vede guerillovou válku proti tamní vládě a paramilitantním frontám (AUC). Představitelé Kolumbie, Spojených států amerických a Evropské Unie ji označují jako teroristickou organizaci.

Založil ji Manuel Marulanda Vélez v roce 1964 z guerillových jednotek, které se účastnily bojů za tzv. La Violencia. V prvních dvou letech fungovala jako vojenská frakce Kolumbijské komunistické strany. Od počátku se uchylují k únosům, díky nimž mají získat finanční prostředky, a vraždám, které mají zastrašit obyvatele a odradit je od případné spolupráce s vládou. V 80. letech se k jejich aktivitám přidal obchod s drogami, z čehož svou činnost financují.

V současnosti FARC čítá cca 9 000 členů a ovládá asi 30 % území.[1] Mír v zemi ovšem narušuje i levicová Národní osvobozenecká armáda (ELN), pravicové Spojené síly kolumbijské sebeobrany (AUC) a dříve také Hnutí 19. dubna (M-19).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. MÁNERT, Oldřich. Naděje na mír v Kolumbii. Vláda a povstalci podepsali klíčovou reformu [online]. idnes.cz, 27. 5. 2013, [cit. 2013-05-27]. Dostupné online.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]