Resorcinol

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Resorcinol
Resorcinol

Resorcinol (též resorcin; systematický název benzen-1,3-diol, chemický vzorec C6H4(OH)2) je organická chemická sloučenina patřící mezi benzendioly (dihydroxyfenoly). Jedná se o 1,3-izomer (meta) benzendiolu a je znám pod celou škálou různých názvů, například m-dihydroxybenzen, 1,3-benzendiol, 1,3-dihydroxybenzen, 3-hydroxyfenol, m-hydrochinon, m-benzendiol nebo 3-hydroxycyklohexadien-1-on.

Nomenklatura[editovat | editovat zdroj]

Benzen-1,3-diol je název doporučený IUPAC v Doporučení pro názvosloví organické chemie 1993[1].

Výroba[editovat | editovat zdroj]

Resorcinol se získává slučováním mnoha pryskyřic (galbanum, asa foetida atd.) s hydroxidem draselným nebo destilací extraktu ze sapanu ježatého. Lze ho připravovat synteticky slučováním 3-jodofenolu, kyseliny fenol-3-sulfonové nebo benzen-1,3-disulfonové s uhličitanem draselným, reakcí kyseliny dusičné s 3-aminofenolem nebo účinkem 10% kyseliny chlorovodíkové na 1,3-diaminbenzen[2]. Mnoho ortho- a para-sloučenin aromatické řady (například bromofenoly, kyselina benzen-para-disulfonová) také poskytuje resorcinol při reakci s hydroxidem draselným.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Resorcinol na anglické Wikipedii.

  1. Panico, R.; & Powell, W. H. (Eds.). A Guide to IUPAC Nomenclature of Organic Compounds 1993. Oxford: Blackwell Science, 1994. ISBN 0-632-03488-2. 
  2. MEYER, J. Ber. 1897, roč. 30, s. 2569. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]