Reslava

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Reslava
Reslava u Schirndingu
Reslava u Schirndingu
Základní informace
Délka toku46,4 km
Plocha povodí316,2 km²
Průměrný průtokArzberg 3,42 m³/s
SvětadílEvropa
Hydrologické pořadí1-13-01-0070
Pramen
Ústí
Protéká
NěmeckoNěmecko Německo (BavorskoTröstau, Wunsiedel, Arzberg) ČeskoČesko Česko (Karlovarský kraj)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Severní moře, Labe, Ohře
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Reslava (německy Röslau) je řekaNěmecku v severovýchodní části Bavorska a v České republiceokrese ChebKarlovarském kraji. Jedná se o pravostranný přítok řeky Ohře. Délka toku činí 46,4 km, z toho posledních zhruba 5 km po hranici ČR. Plocha povodí měří 316,2 km².[1]

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Pramen Reslavy

Reslava pramení na východním svahu hory Schneeberg (1051 m n. m.), která je nejvyšším vrcholem pohoří Smrčiny, v nadmořské výšce okolo 920 m, západně od obce Vordorfermühle. Od pramene teče převážně východním až jihovýchodním směrem, na dolním toku směřuje na severovýchod. Tento směr si udržuje až k Přírodnímu parku Smrčiny, kde se prudce stáčí k severozápadu a tvoří zde na úseku mezi hraničními znaky 22–23 v délce 2,29 km státní hranici mezi Českem a Německem.[2] Tady vytváří četné meandry a posléze ústí do Ohře v místě, kde tato řeka opouští státní hranici a vtéká na české území. Kolem soutoku se nachází přírodní rezervace Rathsam.

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

Název Reslava vychází z německého názvu řeky, Röslau. Jméno se poprvé objevuje až v roce 1403 jako "Rösslin". Je též známo pojmenování "Riasla", v mapách je to výhradně "Röslau". Jméno znamená něco jako "průtok, pád, pohyb, vzrušení".

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Průměrný průtok Reslavy v Arzbergu činí 3,42 m³/s.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Hydrologický seznam podrobného členění povodí vodních toků ČR [online]. [cit. 2016-04-04]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2013-10-05. 
  2. Seznam hraničních vodních toků tvořících státní hranice Česká republika – Spolková republika Německo – hraniční úsek Bavorsko [online]. Poslanecká sněmovna parlamentu České republiky [cit. 2022-08-23]. Dostupné online. 
  3. Hochwassernachrichtendienst Bayern / Statistik Arzberg / Röslau [online]. [cit. 2014-04-04]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]