René Théophile Hyacinthe Laënnec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
René Théophile Hyacinthe Laënnec

René Théophile Hyacinthe Laënnec (17. února 1781 v Quimper, Francie – 13. srpna 1826 v Kerlouarnec (Francie)) byl francouzský lékař, vynálezce stetoskopu.

Život

Studoval v Nantes a působil poté od roku 1799 jako ranhojič u západní armády. Od roku 1800 si dále rozšiřoval vzdělání řádným studiem mediciny v Paříži v nemocnici Charite - jeho učitelem byl proslulý Jean-Nicolas Corvisart - a roku 1804 se stal lékařem. Roku 1816 nastoupil v Neckerově nemocnici v Paříži. Zde soustavně pracoval na zvýšení možností dignostiky, zejména chorob plic a srdce. Za tím účelem vyvinul nástroj - stetoskop zvyšující intensitu zvuků při poslechu. Zásadním způsobem tak rozšířil diagnostické hranice fyziologie a zejména patologie kardiopulmonálního systému. Soustavná pozorování uložil do svého životního díla Traité de l’auscultation médiate (Paříž 1819, 2 svazky; - celkem 4 vydání - poslední roku 1836). Roku 1823 se stal profesorem na College de France, a následujícím rokem přednostou interní kliniky. Zemřel na plicní tuberkulosu.

Vedle Auengrubera a Corvisarta stal se zakladatelem klasické fyzikální diagnostiky moderní medicíny. Roku 1868 byla na jeho počest postavena socha v jeho rodném městě.

Vedle objevu stetoskopu jako první popsal jaterní cirhosu a dodnes obraz jedné chorobné změny jater nese jeho jméno (Laënnecova žlutá atrofie jater). Jedna ze 4 lékařských fakult University Claude Bernarda v Lyonu je po něm pojmenována na jeho počest.

Odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu René Théophile Hyacinthe Laënnec na Wikimedia Commons