Randy Pausch

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Randy Pausch

Randy Pausch (23. října 1960, Baltimore, USA25. července 2008, Chesapeake, USA) byl americký profesor počítačové vědy, informatiky rozvíjející interakci člověka a technologií a designu na Univerzitě Carnegie Mellon v pensylvánském Pittsburghu.

Navrhl vzdělávací programovací software Alice a podílel se na jeho tvorbě. Za svou práci získal dvě ocenění od Association for Computing Machinery.[1]

Proslavila jej optimisticky laděná Poslední přednáška, kterou v září 2007 přednesl na Univerzitě Carnegie Mellon s vědomím své blížící se smrti na rakovinu slinivky břišní. V květnu 2008 magazín TIME zařadil Pausche mezi 100 nejvlivnějších lidí světa.[1]

Randy Pausch zemřel v červenci 2008 na komplikace způsobené rakovinou, bylo mu 47 let.

Poslední přednáška[editovat | editovat zdroj]

Skutečnost, že má rakovinu slinivky, se Pausch dozvěděl v září roku 2006. V srpnu 2007 mu lékaři sdělili, že mu zbývá „3 až 6 měsíců dobrého zdraví“. Hned v září téhož roku přednesl svou poslední přednášku s podtitulem Opravdu jděte za svými dětskými sny (Last Lecture: Really Achieving Your Childhood Dreams), která od té doby na serveru Youtube zaznamenala již více než 17 miliónů zhlédnutí.

Jeho poslední přednáška pak vyšla také v knižní podobě. Postupně jí bylo jen ve Spojených státech vydáno přes 4,5 miliónu výtisků, přeložena byla do 46 jazyků.

Nezměníme karty, které nám byly dány. Můžeme se s nimi jen naučit hrát.
— Randy Pausch[1]

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Randy Pausch byl ženatý, s manželkou Jai měli tři děti.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity informace z článku en:Randy Pausch na anglické Wikipedii.

  1. a b c Randy Pausch [online]. Česká bibliografická databáze. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]