Radek Seidl

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Radek Seidl
Základní informace
Narození 20. století
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Radek Seidl je český zpěvák (bas, basbaryton), a hudebník, spoluzakladatel hudební skupiny Krless (zal. 1994), která provozuje zejména historickou hudbu, především gotického a renesančního období. Je také člen skupiny Bakchus.

Vzdělání[editovat | editovat zdroj]

Klasického hudebního vzdělání se mu dostalo na Pěvecké konzervatoři Praha, kde studoval obor klasický zpěv u prof. Dr. Čestmíra Kráčmara a na Akademii staré hudby při FF MU v Brně.

Umělecká činnost[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1998 hostuje v divadle Semafor (Galakoncert a jiné ptákoviny, Pokušení sv. Antonína, Lysistrata) a zpívá v muzikálech (Cats, Carmen, Oidipus Tyrannus, Vražda za Oponou, role Kaifáše v muzikálu Jesus Christ Superstar 1997-1998 a od 2011 znovu).

V roce 1994 stál u zrodu skupiny středověké hudby Krless, kde zpíval a hrál na staré strunné a dechové nástroje. Od roku 2002 hraje a zpívá středověkou hudbu sólově a také spolupracuje s některými českými a německými skupinami: Jagabab (člen od 2006), Musica Vagantium, Kurzweyl, Tippel Klimper, Cormalen, Holba, Peregrin a v mnoha projektech i s dalšími hudebníky. Od roku 2009 je kmenovým členem skupiny Bakchus.

Roku 2005 založil mužský soubor vokální polyfonie "Polyphonion", zabývající se především českou a evropskou renesanční i středověkou polyfonní tvorbou a interpretací gregoriánského chorálu. Jako host pak vystupuje i s dalšími soubory (např. Affetto ad.).

Ztvárnil operní role Pistofola v opeře Giovanniho Paisiella Krásná mlynářka (divadlo Solidarita 1997), Ztracené existence v soudobé opeře P. K. Soudka Šedá myší opera (Stavovské divadlo 2005) a vystupoval také v barokní opeře Claudia Monteverdiho Orfeo (Stavovské divadlo 2007-2008).

Jako středověký hudebník vystupoval v mnoha českých i zahraničních historických filmech a dokumentech (např. film Joan of Arc, Christian Duguay, CBC 1999, dokument Jeanne d'Arc, ZDF 2006, pohádka Nevěsta s velkýma nohama, ČT 2002 a další..). Pro dabing jako sólový zpěvák ztvárnil mnoho rolí v českých verzích zahraničních filmů, především pohádek, např. Meč v kameni (The Sword In The Stone, Disney, dab. 2004), Co nového ve Šnekově (Snailsbury Tales, Maverick Ent. 2004), Šípková Růženka (Sleeping Beauty, G-G 1987, dab. 2003), Sněhurka (Snow White, G-G 1987, dab. 2002) a další. Pro rozhlas nazpíval role v různých hrách (např. Královna Margot 2007).

Jako učitel zpěvu působí na Mezinárodní konzervatoři v Praze a také soukromě.

Koncertuje v Německu, Francii, Španělsku, Rakousku, Polsku, Bělorusku, Maďarsku, Dánsku... Výběr z diskografie: CD Krless Hudci písní nejstarších, CD Krless Hoyetoe, CD muzikál Rusalka, CD muzikál Carmen a další. [1]

Ostatní činnost[editovat | editovat zdroj]

Kromě toho se aktivně zabývá paraglidingem, je členem předsednictva Českého svazu paraglidingu a Letecké amatérské asociace (LAA).