Přeskočit na obsah

RAC Rallye 1985

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
RAC Rallye 1985
ZeměSpojené království
Datum1985
NásledujícíRAC Rallye 1986
Některá data mohou pocházet z datové položky.

RAC rallye 1985 byla dvanáctá soutěž mistrovství světa v rallye 1985. Zvítězil Henri Toivonen s novým vozem Lancia delta S4.

První etapa[editovat | editovat zdroj]

Zpočátku se vedení ujal Hannu Mikkola s vozem Audi Quattro S1. S novým vozem Lancia Delta S4 se představil tým Lancia. Markku Alen se s ním postupně probojoval do čela a Henri Toivonen byl i přes havárii druhý. Nejočekávanějším vozem pro místní diváky byla premiéra dvou britských vozů pro skupinu B, kterými byly malé automobily MG Metro 6R4, s nimiž startovali Tony Pond a Malcolm Wilson. Na lesních etapách se do čela vrátil Mikkola. Na druhou pozici překvapivě postoupil Kalle Grundell s vozem Peugeot 205 Turbo 16 E2. Za nimi jel Alen, Timo Salonen a Toivonen. Na šestém místě jel při premiéře vozu Pond.

Druhá etapa[editovat | editovat zdroj]

Kvůli havárii ze soutěže odstoupil Walter Röhrl s Audi. Stále vedl Mikkola před Alenem a Salonenem. Za nimi se držel Grundell a Toivonen. Mikkolu ale ze soutěže vyřadily technické problémy stejně jako Salonena. Do vedení se tak dostal Alen a druhý byl Toivonen. Na čtvrté pozici jel Pond. Druhé Metro ale odstoupilo pro technické problémy. Na páté pozici jel Mikael Sundstrom s posledním Peugeotem. Na sedmé pozici jel nejlepší soukromý jezdec Per Eklund s Quattrem. Osmý byl Juha Kankkunen, který byl nejrychlejším vozem s pohonem jedné nápravy. Technické problémy zpomalily Toivonena a Pond se tak dostal na druhou pozici. Za nimi jeli Sundstrom, Eklund a Kankkunen.

Třetí etapa[editovat | editovat zdroj]

I přes jezdecké chyby si Alen držel vedoucí pozici. Druhý Pond musel odolávat útokům Toivonena. Další pozice stále patřily Sundstromovi, Eklundovi a Kankkunenovi. Další pozici držel Jimmy McRae s vozem Opel Manta 400, který odolával útokům vozů Mazda RX-7, které jely v pořadí Melen a Ingvar Carlsson. Alena postihl defekt a do čela se tak dostal Pond. Na druhé místo se posunul Toivonene, který náskok Ponda neustále zkracoval. Sundstorm jel čtvrtý a Eklund pátý.

Čtvrtá etapa[editovat | editovat zdroj]

Do vedení se vrátil Alen a na druhé místo postoupil Toivonen. Pond se propadl na třetí pozici. Po havárii odstoupil Sundstrom. Díky tomu se dopředu posunuli Eklund a Kankkunen. Sedmý byl McRae. Alen ale vyletěl z trati a propadl se na třetí místo. Na prvním místě byl Toivonen a druhý Pond. Čtvrtou pozici držel Eklund.

Pátá etapa[editovat | editovat zdroj]

Alen se dostal na druhou pozici před Ponda. Čtvrtý byl Eklund a pátý Kankkunen. Šestý byl McRae a sedmý Keybe s vozem Nissan 240 RS. Osmou pozici držel Brooks s dalším Opelem Manta. Devátou a desátou pozici držely vozy Mazda v pořadí Millen a Carlsson. Ve skupině A vedl Wood s vozem Vauxhall Astra E.

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

  1. Henri Toivonen, Piironen - Lancia Delta S4
  2. Markku Alen, Kivimaki - Lancia Delta S4
  3. Tony Pond, Arthur - MG Metro 6R4
  4. Per Eklund, Berglund - Audi Quattro A2
  5. Juha Kankkunen, Gallagher - Toyota Celica TCT
  6. Jimmy McRae, Grindrod - Opel Manta 400
  7. Kaby, Gormley - Nissan 240 RS
  8. Brookes, Broad - Opel Manta 400
  9. Millen, Rainbow - Mazda RX-7