Qiaowanlong

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxQiaowanlong
Stratigrafický výskyt: Spodní křída, asi před 125 až 100 miliony let
alternativní popis obrázku chybí
Rekonstrukce dinosaura
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Třída plazi (Sauropsida)
Nadřád dinosauři (Dinosauria)
Řád plazopánví (Saurischia)
Infrařád Sauropoda
Čeleď Brachiosauridae
Rod Qiaowanlong
Binomické jméno
Qiaowanlong kangxii
You a Li, 2009
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Qiaowanlong ("drak mostu klenoucího se nad říčním proudem") byl rod menšího sauropodního dinosaura, popsaného v roce 2009 z Číny. původně se předpokládalo, že jde možná o prvního známého zástupce brachiosauridů v Asii. Dnes se jeví jako pravděpodobnější, že šlo o příbuzného rodů Erketu a Euhelopus.

Objev[editovat | editovat zdroj]

Fosilie tohoto býložravého dinosaura byly objeveny v roce 2007 v údolí Yujinzi v provincii Gansu. O dva roky později byl nový rod popsán v periodiku Proceedings of the Royal Society B. Fosílie pochází z konce spodní křídy, jsou tedy staré kolem 100 milionů let a sestávají z artikulovaných krčních obratlů a pravého pánevního pletence (kromě dalších fragmentů). Qiaowanlong je bezpochyby prvním brachiosauridem, objeveným v Číně. Nedosahoval v poměru ke svým africkým nebo americkým příbuzným nijak ohromných rozměrů, byl dlouhý asi 12 metrů[1] a zaživa vážil kolem 6 tun.[2] To je podstatně méně, než kolik měřil a vážil zřejmě jeho nejbližší příbuzný Sauroposeidon, objevený na jihu USA. Typový a jediný dnes známý druh je Q. kangxii.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Holtz, Thomas R., Jr.; Rey, Luis V. (2007). Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages (Aktualizovaný internetový dodatek). New York: Random House. ISBN 978-0-375-82419-7.
  2. Paul, G. S. (2010). The Princeton Field Guide to Dinosaurs. Princeton University Press, str. 204 (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]