Putrajaya

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Putrajaya
poloha
zeměpisné souřadnice:
rozloha a obyvatelstvo
rozloha: 46 km²
počet obyvatel: 45 000 (2005)
hustota zalidnění: 1 000 obyv. / km²
správa
starosta: Samsudin Osman
oficiální web: http://www.ppj.gov.my/
Perdana Putra - úřad premiéra

Putrajaya je nově budované hlavní město Malajsie a federální teritorium. Do Putrajayi se v současnosti postupně přesouvají vládní úřady. Dosavadní hlavní město Kuala Lumpur tak zůstane v budoucnosti pouze finančním a obchodním centrem země.

Město bylo pojmenováno po prvním malajsijském premiérovi - Tunku Abdul Rahmanovi. V malajštině "Putra" znamená princ a "Jaya" znamená úspěch.

Putrajaya byla založena 19. října, 1995, nachází se uprostřed tzv. Multimedia Super Corridor (MSC) a je ukázkou moderního urbanistického plánování. Zeleň a vodní plochy tvoří 70% jeho rozlohy - je označováno jako „Inteligent Garden City“. Centru města dominuje Perdana Putra (úřad premiéra) a Putra Mosque (hlavní mešita pro 15 000 věřících se 116 m vysokým minaretem). V roce 2002 byl zprovozněn rychlovlak KLIA Transit na trase mezi Kuala Lumpur, Kuala Lumpur International Airport v Sepangu a Putrajayou.

Západně od Putrajayi se od roku 1999 staví další město na zelené louce - Cyberjaya, která se má stát centrem počítačového průmyslu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]