Tunku Abdul Rahman

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tunku Abdul Rahman

Tunku Abdul Rahman Putra Al-Haj ibni Almarhum Sultan Abdul Hamid Shah (8. února 1903 Alor Setar - 6. prosince 1990 Kuala Lumpur) byl první malajsijský premiér v letech 1957 - 1970. Je také znám pod jmény Bapa Kemerdekaan (otec nezávislosti) , Bapa Malaysia (otec Malajsie) a „the Tunku“. Byl rovněž prvním prezidentem Asijské fotbalové federace (1958-1976)

Cesta k nezávislosti[editovat | editovat zdroj]

Byl premiérem Malajské federace pod britským protektorátem (1951). Roku 1954 Tunku Abdul Rahman vedl delegaci v Londýně, kde jednal o nezávislosti pro svou zemi, ale bezvýsledně. O rok později se konaly první všeobecné volby. Abdul Rahman se stal premiérem Malajsie.

V roce 1955 Abdul Rahman opět vyjednával s britskou vládou a o dva roky později byl 31. srpen 1957 vyhlášen dnem nezávislosti. Když v Kuala Lumpuru byla stahována britská vlajka, Abdul Rahman a okolní dav volali Merdeka! (Svoboda!). V následujících letech spoluvytvářel Velkou Malajsii. Po nepokojích roku 1969, vyhlásil Rukunegara („Principy státu“), které měly sloužit k porozumění mezi komunitami, a krátce poté odešel na penzi.

Premiér Malajsie
Předchůdce:
'
19571970
Tunku Abdul Rahman
Nástupce:
Abdul Razak

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tunku Abdul Rahman na francouzské Wikipedii.