Prvosenka prostřední

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPrimula × media
Chybí zde svobodný obrázek
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád vřesovcotvaré (Ericales)
Čeleď prvosenkovité (Primulaceae)
Rod prvosenka (Primula)
Binomické jméno
Primula × media
Peterm., 1838
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prvosenka prostřední (Primula × media) je kříženec prvosenky jarní (Primula veris) a prvosenky vyšší (Primula elatior). Morfologicky je přibližně intermediární mezi rodiči.[1] Kříženec v přírodě vzniká obtížně a to jen tehdy, když mateřskou rostlinou je prvosenka jarní.[1]. Prvosenka jarní preferuje sušší prostředí a prvosenka vyšší (Primula elatior) vlhčí prostředí, což je další důvod, proč ke křížení těchto druhů dochází zřídka.[2] Ve Velké Británii je výskyt křížence omezený na divoké populace vyskytující se v mokrých loukách a lesích ve východní části Anglie. Mimo Británii byli nalezení kříženci P. × media také v Československu, Belgii a severní Francii. Populace prvosenky jarní (Primula veris) a prvosenky vyšší (Primula elatior) se příležitostně setkávají na vlhkých loukách nebo v lužních lesích. Experimentální mezidruhoví kříženci mají semena s jen velmi malým obsahem endospermu a zřídka obsahují zárodek. Jen 0,5 % semen získaných z prvosenky jarní × prvosenky vyšší naklíčilo úspěšně,[3], tedy kříženec je jen velmi málo fertilní.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b KOVANDA, Miroslav. Primula L.. In: HEJNÝ, Slavomil; SLAVÍK, Bohumil. Květena České republiky, vol. 3.. Praha: Academia, 1992. S. 246-251. (česky)
  2. BRYS, Rein; JACQUEMYN, Hans. Biological Flora of the British Isles [online]. Blackwell Publishing, 3.5.2009 [cit. 2009-12-20]. Dostupné online. (česky) 
  3. BRYS1, Rein; JACQUEMYN, Hans. Biological Flora of the British Isles: Primula veris L. [online]. Journal of Ecology [cit. 2010-01-21]. Dostupné online. (anglicky)