První nákladní automobil NW

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
První nákladní automobil NW
První nákladní automobil vyrobený v Kopřivnici (replika z roku 1979)
První nákladní automobil vyrobený v Kopřivnici (replika z roku 1979)
VýrobceNesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesellschaft A.G.
dnes Tatra
Roky produkce1899
Místa výrobyKopřivnice Rakousko-Uhersko
PředchůdcePräsident
TřídaNákladní automobil
Technické údaje
Délka4590 mm
Šířka1720 mm
Výška2805 mm
Rozvor2000 mm
Maximální rychlost20 km/h
Motor
Motor2x dvouválec Benz
2750 cm³
Počet válců2 x 2
Výkonkombinovaný 13,2 hp při 600 otáčkách
Převodovky
Převodovkamanuální
Počet převodových stupňů3 + 1
Některá data mohou pocházet z datové položky.

První nákladní automobil NW byl první továrně vyrobený nákladní automobil na území bývalého Rakouska-Uherska a ve střední Evropě a jeden z prvních nákladních automobilů na světě. Vyrobili ho v kopřivnické továrně Nesselsdorfer Wagenbau-Fabriks-Gesselschaft A. G. (NW), dnešní Tatra. Jeho předchůdcem byl první kopřivnický automobil NW Präsident z roku 1897. Prototyp NW spatřil světlo světa v roce 1889, pouhý rok poté, co v automobilce Daimler Motoren Gesellschaft vyrobili vůbec první nákladní automobil na světě.[1] Tento první náklaďáček stojí na začátku celé řady originálních nákladních automobilů z Kopřivnice, jež jsou dobře známy po celém světě.[2]

Vůz měl ve své konstrukci několik velmi novátorských řešení.[3] Jeho ojedinělou zvláštností byly dva spřažené spalovací motory umístěné pod podlahou ložného prostoru za zadní nápravou,[2] které mohly být ovládány postupně, v závislosti na velikosti nákladu.

Konstrukce[editovat | editovat zdroj]

První kopřivnický nákladní automobil byl vůz trambusového typu.[3] Kabina pro posádku byla otevřená, s dřevěným laťovým sedadlem pro dva, a stejně jako ložná plocha měla dřevěnou podlahu. Nohy řidiče a spolujezdce chránil zaoblený 600 mm vysoký plechový kryt. Ložná plocha o rozměrech 1720 x 3510 mm byla opatřena pevnou přední dělicí stěnou, sklopnými, 250 mm vysokými třídílnými postranicemi a sklopnou případně odnímatelnou částí zadní stěny, jež sloužila jako nakládací rampa. V rozích byly umístěny dřevěné sloupky, které nesly zaoblenou střechu. Údaje o nosnosti automobilu se rozcházejí. V článku V Kopřivnici opět první (Automobil č. 1/1980) se uvádí nosnost 2 tuny, zatímco autor článku První nákladní automobil z Kopřivnice (Trucker 1/1998) uvádí nosnost 2,5 tuny.[4]

Nosný rám vozidla byl snýtován z válcovaných profilů a příčných úhelníků.[2] Obě nápravy byly pevné, kované, přední byla odpružena dvojitými eliptickými listovými pružinami, zadní čtyřmi dvojicemi vinutých pružin, jejichž drát měl obdélníkový průřez.[3] Středicí trn uvnitř každé pružiny zachycoval síly, které působily na nápravu. Obě nápravy byly ještě spojeny suvnými tyčemi, jejichž úkolem bylo zachycení vznikajících sil.[3] Sloupek řízení byl uchycen na předním pažení krytu posádky a pomocí řetězů, táhel a otáčivého pákového mechanismu spojen s přední nápravou.[2] Dřevěná paprsková kola, přední o průměru 750 mm, zadní 900 mm, byla okována ocelovými obručemi.

Motor a převodovka[editovat | editovat zdroj]

Samostatnou kapitolou byla unikátní pohonná jednotka vozu tvořená dvěma shodnými spřaženými spalovací motory umístěnými pod podlahou ložného prostoru za zadní nápravou. Toto řešení bylo zřejmě vynuceno absencí motorů s vyšším výkonem. Jednalo se o dva dvouválcové, vodou chlazené motory Benz s vrtáním válců 120 mm a zdvihem 120 mm (stejné jako měl automobil Präsident), jejichž celkový objem činil 5428 cm3. V závislosti na velikosti nákladu tak bylo možné ovládat motory postupně. To umožňovalo různé kombinace jejich paralelního běhu včetně roztáčení druhého motoru prvním či ekonomického provozu nezatíženého automobilu jen s jedním běžícím motorem. „Hlavní“ levý motor se startoval pomocí kliky a byl vybaven setrvačníkem. Pravý motor se spouštěl levým po zapnutí ozubené spojky, která oba motory propojovala.[2] Mohl být podle potřeby během jízdy kdykoli nastartován nebo vypnut. Jeho vypnutím se spotřeba vozidla snížila na polovinu. Při spotřebě 4 kg benzinu na 100 km dokázal automobil překonat stoupání až 12 %. Palivová nádrž o obsahu 90 l byla umístěna pod sedadlem řidiče.

Chlazení obou motorů bylo odpařovací. Pára vedená od válců se ochlazovala ve dvou zásobnících chladicí vody umístěných na zadní stěně ložné plochy a kondenzovala v prostoru, který tvořila dvojitá střecha. Odtud se pak vracela do zásobníků a do 46litrové nádrže umístěné mezi podélníky rámu před převodovkou.[2][3]

Převodovku zavěšenou na rámu před zadní nápravou poháněl Gallův řetěz od motoru.[3] Byla zkonstruována tak, že ozubená kola každého rychlostního stupně měla vlastní hřídel a řidič je ovládal samostatnou třecí spojkou. 1. stupeň měl převod 22,5; 2. stupeň 11,25; 3. stupeň 6,75; zpátečka 22,5. [2]

Brzdy[editovat | editovat zdroj]

Provozní brzda byla pásová a ovládala se nožním pedálem a táhly. Působila na třecí buben na hřídeli převodovky. Špalíkovou parkovací brzdu ovládal řidič pákou po své pravé straně. Pomocí dřevěných špalíků působila na ocelové obruče zadních kol.

Replika[editovat | editovat zdroj]

Replika nákladního vozu NW z roku 1979 (pohled zezadu)

Na rozdíl od osobního automobilu Präsident se originál prvního nákladního vozu z Kopřivnice do dnešních dní nedochoval. Poté, co skupina nadšenců v automobilce Tatra dokončila repliku Präsidenta, padlo rozhodnutí postavit též repliku prvního kopřivnického nákladního automobilu. Konečně hlavní náplní automobilky v té době byla výroba nákladních vozů. Ukázalo se však, že tento úkol je mnohem složitější, než byla stavba Präsidenta, protože se nedochovala ani kompletní technická dokumentace vozu.[3] V Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici měli jen jedinou tovární fotografii náklaďáčku. Byl na ní sice boční pohled na vůz, ale již částečně přestavěný.[3] Podobně na tom byly i výkresy. Existovala sice fotografie původního kompletačního výkresu, jednalo se však o sice podobný, ale jiný vůz z roku 1900,[3] který měl jiný motor namísto původních dvou, jinou převodovku a jiné řízení. Shodná zůstala jen koncepce obou náprav, rámu, karoserie a chlazení. Ani soubor detailních výkresů nebyl úplný. Technici si museli vypomoci řadou výkresů motoru, elektroinstalace a palivové nádrže z vozu Präsident.[3] Významnou pomoc naopak znamenal článek vídeňského novináře Adolfa Schmala-Filiuse, který na jaře 1899 viděl v Kopřivnici nákladní vůz NW na vlastní oči a důkladně ho popsal.

Z kopřivnických archivů získali nadšenci celkem 39 použitelných originálních technických výkresů. Dalších 140 výkresů se dalo využít z dokumentace vozu Präsident, jak již bylo řečeno, a 702 výkresů muselo být zhotoveno zcela nově. Replika vozu NW je zhotovena celkem ze 1333 dílů a na její stavbě se podílelo přes 500 nadšenců.[3] K vidění byla v Technickém muzeu Tatra v Kopřivnici, nyní je přesunuta do nové budovy Muzeum nákladních automobilů Tatra otevřeného v roce 2021.


Technické parametry[editovat | editovat zdroj]

(podle Milan Olšanský: V Kopřivnici opět první (Automobil č. 1/1980))

 • Motor: 2x plochý dvouválcový zážehový motor Benz
 • Vrtání: 120 mm
 • Zdvih: 120 mm
 • Objem válce: 1357 cm3
 • Celkový objem: 5428 cm3
 • Otáčky motoru: 600/min
 • Výkon: 13,2 hp při 600 ot/min
 • Chlazení: kapalinové odpařovací
 • Převody:
  1. stupeň 22,5
  2. stupeň 11,25
  3. stupeň 6,75
  zpátečka 22,5
 • Rychlost vozu při 600 ot/min:
  1. stupeň 4,5 km/h
  2. stupeň 9 km/h
  3. stupeň 15 km/h
  zpátečka 4,5 km/h

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku NW First Truck na anglické Wikipedii.

 1. www.worldcarfans.com. www.worldcarfans.com [online]. [cit. 2014-11-14]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-11-12. 
 2. a b c d e f g První nákladní automobil z Kopřivnice
 3. a b c d e f g h i j k V Kopřivnici opět první
 4. www.tatraportal.sk

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Ing. Kamil Procházka: První nákladní automobil z Kopřivnice in: Automobil 1/1980
 • Milan Olšanský: V Kopřivnici opět první in: Trucker 1/1998

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]