Přeskočit na obsah

První lidé na Měsíci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
První lidé na Měsíci
AutorHerbert George Wells
Původní názevThe First Men on the Moon
ZeměSpojené království
Jazykangličtina
Žánrscience fiction
VydavatelGeorge Newnes
Datum vydání1901
Česky vydáno1908
Počet stran342
Předchozí a následující dílo
Láska a pan Lewisham
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

První lidé na Měsíci (anglicky The First Men on the Moon) je vědeckofantastický román, který napsal v roce 1901 anglický spisovatel Herbert George Wells.

Román vypráví ústy pana Bedforda příběh vynálezce dr. Cavora a jeho letu na Měsíc.

Cavor je autorem vynálezu - kovu pohlcujícího gravitaci, který nazývá cavoritem. Pomocí tohoto vynálezu si Cavor postaví malou kosmickou loď a spolu s vypravěčem podnikne výpravu na Měsíc. Zjišťuje, že Měsíc je v podzemí obydlen podivnými hmyzími obyvateli (nazývanými Selenité). Jejich společnost je uspořádáním podobná mraveništi zkříženému s industriální společností. Hrdinové románu jsou zajati, ale vypravěči se daří uniknout zpět na Zemi. O zbytku Cavorova příběhu se pak dozvídá jen ze zpráv, které Cavor vysílá na Zemi.

Cavor se setká s vládcem Selenitů a neúmyslně mu vylíčí lidi jako dravou rasu užívající si válek. Selenité proto kontakt se Zemí přeruší, zrovna když se Cavor rozhodne odvysílat návod k výrobě cavoritu.

Podle pohledu vypravěče je Cavor naivní a nepraktický člověk. Bedfordův pohled se ale nemusí shodovat s pohledem H. G. Wellse. Z některých zmínek v knize je možné usoudit, že Cavor - přinejmenším podvědomě - chtěl Selenity před lidmi chránit. To by odpovídalo názorům, které Wells později vyslovil otevřeně v předmluvě k Válce světů, když přirovnal marťanskou invazi na Zemi ke koloniálním invazím v 19. století.

Filmové adaptace

[editovat | editovat zdroj]

Česká vydání

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]