První lidé na Měsíci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
První lidé na Měsíci
First Men in the Moon (1901) fp54.jpg
Autor Herbert George Wells
Původní název The First Men on the Moon
Země Spojené království
Jazyk anglický
Žánry science fiction
Vydavatel George Newnes
Datum vydání 1901
Česky vydáno 1908
Počet stran 342
Předchozí dílo Láska a pan Lewisham
Některá data mohou pocházet z datové položky.

První lidé na Měsíci (anglicky The First Men on the Moon) je vědeckofantastický román, který napsal v roce 1901 anglický spisovatel Herbert George Wells.

Román vypráví ústy pana Bedforda příběh vynálezce dr. Cavora a jeho letu na Měsíc.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Cavor je autorem vynálezu - kovu pohlcujícího gravitaci, který nazývá cavoritem. Pomocí tohoto vynálezu si Cavor postaví malou kosmickou loď a spolu s vypravěčem podnikne výpravu na Měsíc. Zjišťuje, že Měsíc je v podzemí obydlen podivnými hmyzími obyvateli (nazývanými Selenité). Jejich společnost je uspořádáním podobná mraveništi zkříženému s industriální společností. Hrdinové románu jsou zajati, ale vypravěči se daří uniknout zpět na Zemi. O zbytku Cavorova příběhu se pak dozvídá jen ze zpráv, které Cavor vysílá na Zemi.

Cavor se setká s vládcem Selenitů a neúmyslně mu vylíčí lidi jako dravou rasu užívající si válek. Selenité proto kontakt se Zemí přeruší, zrovna když se Cavor rozhodne odvysílat návod k výrobě cavoritu.

Podle pohledu vypravěče je Cavor naivní a nepraktický člověk. Bedfordův pohled se ale nemusí shodovat s pohledem H. G. Wellse. Z některých zmínek v knize je možné usoudit, že Cavor - přinejmenším podvědomě - chtěl Selenity před lidmi chránit. To by odpovídalo názorům, které Wells později vyslovil otevřeně v předmluvě k Válce světů, když přirovnal marťanskou invazi na Zemi ke koloniálním invazím v 19. století.

Filmové adaptace[editovat | editovat zdroj]

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]