Provincie Mucu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa japonských provincií se zvýrazněnou provincií Mucu

Provincie Mucu (japonsky: 陸奥国; Mucu no kuni) byla stará japonská provincie, na jejímž území se dnes rozkládají prefektury Fukušima, Mijagi, Iwate a Aomori a města Kazuno a Kosaka v prefektuře Akita. Byla také známá jako Óšú (奥州).

Provincie Mucu v severní části ostrova Honšú byla založena jako jedna z posledních provincií, až když si císařský dvůr (Japonci) podrobil původní obyvatelstvo (Ainu) a stala se největší provincií, protože mohla postupně expandovat směrem na sever. Starobylé hlavní město leželo na území dnešní prefektury Mijagi. Během období Sengoku vládli různým částem provincie různé rody. Na jihu v Aizuwakamacu měl své hradní město klan Uesugi, na severu v Morioce zase klan Nanbu a blízký spojenec Iejasua Tokugawy, Masamune Date, založil město Sendai, které je dnes největším městem celého regionu Tóhoku.

Během období Meidži byly (na krátkou dobu) z částí Mucu vytvořeny čtyři další provincie: Rikučú, Rikuzen, Iwaki a Iwaširo. Oblast, která je dnes prefekturou Aomori, zůstala součástí Mucu až do zrušení systému lén a zavedení prefektur v roce 1871.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mutsu Province na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]