Provincie Cušima

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mapa japonských provincií se zvýrazněnou provincií Cušima

Provincie Cušima (japonsky: 対馬国; Cušima no kuni) byla stará japonská provincie ležící na ostrově Cušima na půli cesty mezi Kjúšú a Korejským poloostrovem. Byla známá i pod označením Taišú (対州). Její území je dnes součástí prefektury Nagasaki.

Provincie Cušima vždy hrála důležitou roli ve vztazích Japonska s Koreou a Čínou. V letech 1274 a 1281 byla Cušima dvakrát zdevastována při mongolských pokusech o invazi do Japonska. V následujících staletích se stala základnou aktivit japonských pirátů wakó v oblasti.[1]

Po zrušení systému lén (han) v roce 1871 se provincie Cušima stala prefekturou Izuhara, ale ještě v témže roce byla včleněna do prefektury Imari. Ta byla v roce 1872 přejmenována na prefekturu Saga, avšak ještě v témže roce byla Cušima převedena do prefektury Nagasaki.

V Cušimském průlivu se roku 1905 odehrála bitva u Cušimy, která skončila zdrcující porážkou ruského expedičního loďstva a kapitulací ve válce s Japonskem.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Encyclopedia of Modern Asia. Příprava vydání David Levinson, Karen Christensen; Autor hesla „Tsushima Island“ Lane R. Earns. Svazek 5. New York: Berkshire Publishing Group, 2002. ISBN 0-684-80617-7. S. 534. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]