Přeskočit na obsah

Proteobacteria

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Proteobakterie)
Jak číst taxoboxProteobacteria
alternativní popis obrázku chybí
Vědecká klasifikace
Doménabakterie (Bacteria)
KmenProteobacteria
třídy
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Proteobacteria, podle nového názvosloví Pseudomonadota[1][2] (někdy počeštěně proteobakterie) je velký kmen (v některých systémech oddělení) bakterií. K proteobakteriím patří mnoho patogenních druhů, jako Escherichia, Salmonella, Vibrio, Brucella, Helicobacter a mnoho dalších. Další proteobakterie žijí volně, některé jsou známé jako fixátoři dusíku. Proteobakterie je jako skupina definována díky typické sekvenci v ribozomální RNA a je pojmenovaná po starořeckém bohu Próteovi, který uměl měnit svůj tvar, stejně jako existuje nepřeberné množství různě tvarovaných forem proteobakterií.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Všechny proteobakterie jsou gramnegativní, jejich membrána se skládá zejména z lipopolysacharidů. Mnoho proteobakterií je bičíkatých, některé jsou ale nepohyblivé nebo jen kloužou po podložce. Většina proteobakterií je fakultativně nebo obligátně anaerobní a heterotrofní, ale existuje mnoho výjimek. Mnoho skupin, často vzájemně nepříbuzných, si vyvinulo schopnost získávat energii Slunce díky fotosyntéze. Těm se říká purpurové bakterie, kvůli jejich načervenalým pigmentům.

Systematika[editovat | editovat zdroj]

Kmen Proteobacteria se dělí na pět skupin, v tomto systému na pět tříd:

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Proteobacteria na anglické Wikipedii.

  1. OREN, Aharon; GARRITY, George M. Valid publication of the names of forty-two phyla of prokaryotes. International Journal of Systematic and Evolutionary Microbiology [online]. 2021-10-20 [cit. 2024-03-25]. Roč. 71, čís. 10. DOI 10.1099/ijsem.0.005056. PMID 34694987. (anglicky) 
  2. LPSN. Domain Bacteria. Dostupné online (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]