Salmonella

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSalmonella
alternativní popis obrázku chybí
Salmonella typhimurium, snímek z elektronového mikroskopu
Vědecká klasifikace
Doménabakterie (Bacteria)
OdděleníProteobacteria
TřídaGammaproteobacteria
ŘádEnterobacteriales
ČeleďEnterobacteriaceae
RodSalmonella
Salmon, 1884
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Salmonella je rod gramnegativních baktérií z čeledi Enterobacteriaceae, jehož zástupci způsobují onemocnění člověka a zvířat. Jedná se o gramnegativní, fakultativně anaerobní, nesporotvorné, většinou pohyblivé, rychle rostoucí baktérie, nenáročné na podmínky. Mezi nejvýznamnější onemocnění člověka způsobené salmonelami patří břišní tyfus, břišní paratyfus a salmonelóza z potravin.

Salmonely byly pojmenovány podle Daniela Elmera Salmona (1850–1914), amerického veterinárního patologa a profesora v uruguayském Montevideu. V letech 1884–1886 jako první izoloval z prasat uhynulých na klasický mor. Antibiotická rezistence může být způsobena změnou chovu prasat ve 20. století, a to díky velkochovům a využitím antibiotik.[1]

Patogeneze Po požití kontaminované potravy pronikají salmonely do tenkého střeva, kde se množí a přitom jsou uvolňovány toxické látky, které pronikají do lymfatického a krevního oběhu. K nejvýznamnějším toxinům patří endotoxin a v menší míře i ST a LT exotoxiny.

Odolnost salmonel Optimální teplota růstu se pohybuje kolem 37 °C, minimální teplota růstu je 5 °C, maximální 47 °C Hraniční hodnota Aw= 0.92 Rozmnožuje se při hodnotách pH od 3.8 - 9.5, optimum je neutrální pH Koncentrace soli nad 9% působí baktericidně.

Dělí se na víc než 2500 sérotypů, které se liší hlavně antigeny O a H. Zdrojem jsou hlavně ptáci, v jejichž zažívacím ustrojí salmonely přežívají. Na člověka se přenášejí typicky jejich vejci (po špatně provedeném chemickém ošetření skořápky vajec) a masem kontaminovaným při nesprávné manipulaci.

Oficiálně existují dva druhy salmonel: S. enterica a S. bongori.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Changes in pig farming in the 20th century spread antibiotic-resistant Salmonella around the world, finds study. phys.org [online]. [cit. 2024-05-09]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]