Proselytismus

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Proselytismus je cílené získávání nových věřících pro nějakou náboženskou společnost změnou jejich původního náboženského přesvědčení.

Proselytismus je odvozen od slova proselyta, které pochází z řeckého proserchomai – příchozí. Je překladem staršího hebrejského výrazu pro člověka, který přestoupil k židovství, později pohana, který přistoupil ke křesťanství. Proselytismus je pak cílená snaha náboženské společnosti takové proselyty získat. Proselytismus je často chápán negativně, jako druh nátlaku. V historii se také často o skutečný nátlak jednalo.

V současnosti je v některých státech, zejména islámských, proselytismus trestný. Mezi některými církvemi také existují dohody o neprovozování vzájemného proselytismu. [zdroj?]


Dharmická náboženství[editovat | editovat zdroj]

Buddhistický proselytismus v době krále Ašóky (260-218 př. n. l.), pomocí Ašókových ediktů

Proselytizace je cizí indickým náboženstvím, jako je hinduismus , buddhismus , džinismus a sikhismus, ačkoli jsou do značné míry pluralitní .

Buddhismus[editovat | editovat zdroj]

Buddhismus nemá akceptovanou ani silnou tradici proselytismu, protože Buddha učil své následovníky, aby respektovali jiná náboženství a duchovenstvo.  Císař Ašóka však poslal královské misionáře do různých království, a také poslal svého syna a dceru jako misionáře na Šrí Lanku po jeho konverzi k buddhismu. Od agresivní proselytizace je ve velkých buddhistických školách odrazováno a buddhisté se neúčastní proselytizace.

Někteří přívrženci Ničirenova buddhismu proselytizují při procesu zvaném Shakubuku .

Hinduismus[editovat | editovat zdroj]

Hinduismu postrádá tradici proselytismu. Klasický hinduismus představuje rozmanitost názorů a teologie. Jeho následovníci mohou svobodně následovat jakékoli teistické, neteistické nebo jiné myšlenky, o které se zajímají. Následovníci si mohou vybrat nebo změnit jakoukoli filosofii nebo víru, kterou si oblíbili, a uctívat jakéhokoli osobního boha nebo bohyně způsobem, který považují za vhodný. V moderní době byla náboženská konverze k hinduismu kontroverzním tématem. Někteří říkají, že koncept misionářské činnosti a proselytismu je proti k předpisům hinduismu.

Zatímco proselytismus není součástí hindské tradice, náboženská přeměna na různé tradice v hinduismu, jako je vaišnavismus, Shaivismus a šaktismus, má dlouhou historii.

Debata o proselytizaci a náboženské přeměně mezi křesťanstvím, islámem a hinduismem je novější a začala v 19. století.  Náboženští vůdci některých hinduistických reformních hnutí, jako je Arya Samaj, zahájili hnutí Šuddhi, aby proselytizovali a vrátili muslimy a křesťany zpět k hinduismu,  zatímco jiní navrhovali, aby byl hinduismus nemisionářské náboženství. Všechny tyto sekty hinduismu přivítaly do své komunity nové členy.

Hare Krishna[editovat | editovat zdroj]

Jedna skupina, která přijímá ochotné konvertity k hinduismu, je Mezinárodní společnost pro vědomí Krišny. Oddaní ISKCINu nemají žádné kodifikované rituály obrácení, ale podporují recitaci mantry Hare Krišna jako prostředek k dosažení zralého stádia lásky k Bohu. Stoupenci ISKCONu považují Kršnu za nejvyšší božstvo, které uctívají lidé jiných náboženských tradic.  Obecně přijímaná představa mezi oddanými vědomí Krišny je taková, že ISKCON umožňuje člověku rozpoznat prvenství nejvyššího božstva, Kršny, v praktikách a tradicích jiných vír.

Džinismus[editovat | editovat zdroj]

Mahávíra (599–527 př. n. l.), 24. Tírthankara džinismu, vyvinul ranou filosofii týkající se relativismu a subjektivismu známého jako Anekantavada . V důsledku tohoto přijetí alternativních náboženských praktik fenomén proselytizace v těchto náboženstvích většinou chybí, ale není neznámý.

Sikhismus[editovat | editovat zdroj]

Sikhismus není proselytizující náboženství a proselytismus je z velké části odrazován „silou nebo podněcováním“ z přesvědčení, že každý člověk má základní právo svobodně praktikovat své náboženství.

Proselytismus dnes[editovat | editovat zdroj]

V minulosti moskevský patriarcha Alexij II. opakovaně obvinil Vatikán z proselytismu prostřednictvím misionářů na ruském území.[1] Vatikán obvinění z proselytismu odmítá.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Early Russia papal trip ruled out. bbc.co.uk [online]. 2012-02-23 [cit. 2012-10-19]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]