Prorokova mešita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Masdžid an-Nabawi
Základní informace
Slohislámská architektura
Poloha
AdresaMedína, Saúdská ArábieSaúdská Arábie Saúdská Arábie
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Prorokova mešita (arabsky ٱلْمَسْجِد ٱلنَّبَوِي, Al-Masdžid an-Nabaví) je islámská svatyně v historickém centru saúdskoarabského města Medíny. Je druhým nejposvátnějším místem muslimů po Al-Masdžid al-HarámMekce a s kapacitou jednoho milionu věřících patří k největším mešitám světa.[1] V roce 2012 byl ohlášen plán, podle kterého bude Prorokova mešita nákladem 6 miliard dolarů ještě více zvětšena, aby pojmula 1,6 až 2 miliony muslimů.

Dějiny a popis mešity[editovat | editovat zdroj]

Mešitu založil prorok Mohamed, když se po svém útěku z Mekky usadil roku 622 v Medíně. Budova sloužila také jako soud a náboženská škola, její podoba s centrálním dvorem a orientací svatostánku k Mekce se stala vzorem islámské sakrální architektury. Původní prostá stavba ze dřeva a hlíny byla postupně rozšiřována a zdobena; k významné přestavbě došlo za vlády Abdülmecida I., v roce 1909 byla Prorokova mešita prvním místem na Arabském poloostrově, kam byla zavedena elektřina, současná podoba pochází z roku 1992, kdy byl interiér vybaven výtahy. V interiéru se nacházejí dva mihráby. Mešita má deset minaretů vysokých 105 metrů, celková plocha činí 384 000 m².

Nachází se zde Mohamedův hrob, nad nímž byla v roce 1279 vybudována kopule, která dostala v devatenáctém století podle barvy nátěru název „Zelený dóm“. Skupina wahhábistických duchovních označila uctívání prorokových ostatků za modlářství a vyzvala k tomu, aby byl Mohamed pohřben na místním hřbitově, většina muslimů však s tímto výkladem nesouhlasí.[2]

Zákaz vstupu nevěřících porušil v roce 2017 izraelský bloger ruského původu Ben Cion, který se uvnitř mešity vyfotografoval s hebrejským nápisem na tašce.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Číňané postavili v Alžírsku mešitu. Bude třetí největší na světě. iDNES.cz [online]. 2019-05-04 [cit. 2019-08-12]. Dostupné online. 
  2. Saúdští klerici vyzývají k přesunu Mohamedových ostatků. Deník.cz [online]. 2014-09-07 [cit. 2019-08-12]. Dostupné online. 
  3. Izraelský odvážlivec pronikl do mešity v saúdskoarabské Medíně. Novinky.cz [online]. Borgis, 2017-11-28 [cit. 2019-08-12]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]