Prokyon

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Prokyon
Astrometrická data
Ekvinokcium J2000
Souhvězdí Malý pes (Canis Minor)
Rektascenze 7h 39m 18s
Deklinace +05°13'30"
Paralaxa 0,286"
Vzdálenost 11,43 ly
(3,5 pc)


Barevný index (R-I) {{{r-i}}}
Zdánlivá hvězdná velikost (V) 0,34m
Absolutní hvězdná velikost (V) 2,8m

Prokyon (alfa Canis Minoris) je nejjasnější hvězda v souhvězdí Malého psa a osmá nejjasnější hvězda na obloze. Tvoří vrchol zimního šestiúhelníku.

Jméno pochází z řeckého προκύον (Prokyōn), což znamená Vycházející před psem. Prokyon totiž vychází před psí hvězdou Sírius ve směru rotace noční oblohy na Zemi (Prokyon má totiž větší rektascenzi a severnější deklinaci než Sírius, což znamená že v severních zeměpisných šířkách nad horizont vystoupí dříve než Sírius). O Prokyonu se zmiňují i starověké knihy a znali ho Babyloňané i Egypťané.

Prokyon je jedna z nejbližších hvězd ke Slunci, je vzdálený jen 3,5 pc (11,45 ly). Jeho paralaxa je 0,286" a absolutní magnituda 2,8.[1] Podobně jako Sírius je to spektroskopická dvojhvězda – hlavní hvězdu Prokyon A (žlutá hvězda hlavní posloupnosti) obíhá Prokyon B (bílý trpaslík) vzdálená asi 122".

Díky vzdálenosti od Slunce pouze 11,45 ly svítí na obloze velice jasně. Z historických záznamů se domníváme, že hvězda měnila v průběhu staletí svoji barvu.[zdroj?] Prokyon také vykazuje malé známky ve změně jasnosti, které jsou způsobeny povrchovými útvary, jako jsou hvězdné skvrny.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Daniel Perley, UC Berkeley Department of Astronomy