Pro hrst dolarů

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pro hrst dolarů/Pro pár dolarů
Původní názevPer un pugno di dollari
Země původuItálieItálie Itálie
ŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Délka100 min
Žánrspaghetti western
PředlohaJódžinbó
Red Harvest
NámětSergio Leone
A. Bonzzoni
Víctor Andrés Catena
ScénářSergio Leone
Víctor Andrés Catena
Jamie Comas Gil
RežieSergio Leone
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleClint Eastwood
Marianne Koch
Gian Maria Volonté a další
ProdukceArrigo Colombo
Giorgio Papi
HudbaEnnio Morricone
KostýmyCarlo Simi
Výroba a distribuce
PremiéraItálie 16. října 1964
USA 18. ledna 1967
Produkční společnostConstantin Film
DistribuceUnited Artists
Unidis
Rozpočetasi 200 000 $
Předchozí a následující díl
Pro pár dolarů navíc
(For a Few Dollars More)
Pro hrst dolarů/Pro pár dolarů na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pro hrst dolarů nebo také Pro pár dolarů (v italském originále Per un pugno di dollari) je italský spaghetti western z roku 1964. Režíroval ho Sergio Leone a do hlavní role byl obsazen tehdy málo známý Clint Eastwood. Leone se zároveň podílel i na námětu a scénáři. Hudbu složil Ennio Morricone.

Film natočený ve španělských exteriérech znamenal zlom v Leoneho kariéře. Jedná se o první díl pozdější trilogie, film Pro hrst dolarů (A Fistful of Dollars). V podstatě se rovněž jedná o remake filmu Jódžinbó (1961) Akiry Kurosawy.

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Cizinec (,,Muž beze jména", Clint Eastwood) přijíždí do malého mexického města San Miguel nacházejícího se poblíž hranic. Hostinský, Silvanito (José Calvo), vypráví cizinci o hořkém sporu mezi dvěma rodinami, které chtějí získat kontrolu nad městem: na jedné straně jsou to bratři Rojovi – Don Miguel (Antonio Prieto) (nejstarší, velitel), Esteban (Sieghardt Rupp) (nejtvrdohlavější) a Ramón (nejschopnější a nejchytřejší, Gian Maria Volonté) – a na straně druhé rodina místního šerifa Johna Baxtera (Wolfgang Lukschy). Cizinec se rozhodne využít situace a vytěžit z ní peníze pro sebe.

Produkce[editovat | editovat zdroj]

Leone se snažil oživit westernový žánr, protože americké westerny z padesátých let byly příliš strnulé a moralistické a Hollywood se jich proto zřekl. Viděl však, že v Evropě je pro tento filmový žánr ještě místo. Jeho úkolem bylo vyhnout se westernovým konvencím, které na italské publikum působily směšně, a skloubit jazyk italských filmů s westernovou atmosférou.

Eastwood zdaleka nebyl první volbou pro hlavní roli. Leone chtěl obsadit Henryho Fondu, studio se však nemohlo dovolit tak velkou hvězdu. Leoneho další volbou byl Charles Bronson, ten ale odmítl s tím, že scénář je špatný. O několik let později si však Fonda i Bronson zahráli v Leoneho dalším filmu Tenkrát na Západě. Richard Harrison, další z herců, který roli odmítl, nakonec doporučil obsadit jen málo známého Eastwooda. Leone si Eastwoodovo hraní oblíbil a vyjádřil se v tom smyslu, že Eastwoodovo hraní se mu líbí, jelikož má jen dva druhy výrazu tváře – s kloboukem a bez.

Význam filmu[editovat | editovat zdroj]

Film zaznamenal v Itálii a zbytku Evropy fenomenální úspěch. Když se konečně dostal i do Spojených států, kritik Bosley Crowther prohlásil, že v tomto velmi morbidním a násilném filmu lze najít snad všechna žánrová klišé a chválil Eastwooda za zpodobnění muže beze jména, napůl kovboje a napůl gangstera.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JORDÁN, Karel. Tenkrát na Západě : český průvodce světovými westerny. Praha: Mladá fronta, 2011. 280 s. ISBN 978-80-204-2507-2. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]