Hodný, zlý a ošklivý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hodný, zlý a ošklivý
Původní názevIl buono, il brutto, il cattivo
aka The Good, The Bad and The Ugly
Země původuItálieItálie Itálie
DélkaItalská verze:177 min
Mezinárodní verze:161 min
Režisérská verze:178 min
ŽánrSpaghetti Western
NámětSergio Leone
Luciano Vincenzoni
ScénářAge & Scarpelli
Sergio Leone
Luciano Vincenzoni
RežieSergio Leone
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleClint Eastwood
Lee Van Cleef
Eli Wallach
ProdukceAlberto Grimaldi
HudbaEnnio Morricone
KameraTonino Delli Colli
KostýmyCarlo Simi
Výroba a distribuce
PremiéraItálie 15. prosince 1966
USA 23. prosince 1967
Produkční společnostConstantin Film
United Artists
Produzioni Europee Associati
DistribuceUnited Artists
Rozpočet$1,300,000
Tržby$25,100,000 (domácí)
$158,759,909 (celkové)
Předchozí a následující díl
Pro pár dolarů navíc
(For a Few Dollars More)
Hodný, zlý a ošklivý na ČSFDIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hodný, zlý a ošklivý (v italském originále Il buono, il brutto, il cattivo) je italský epický spaghetti western z roku 1966. Režíroval ho Sergio Leone, do hlavních rolí byli obsazeni Clint Eastwood, Lee Van Cleef a Eli Wallach. Příběh vymysleli Luciano Vincenzoni a Leone. Za kamerou stál Tonino Delli Colli, který má zásluhu za rozšíření širokoúhlých filmů. Hudbu k filmu složil Ennio Morricone.

Film je závěrečným dílem dolarové trilogie, která se odehrává na pozadí občanské války a jejíž ústřední zápletkou je honba za konfederačním zlatem. Předchozí filmy jsou Pro hrst dolarů (A Fistful of Dollars, 1964) a Pro pár dolarů navíc (For a Few Dollars More, 1965).

Premiéra se odehrála 15. prosince 1966 v Itálii a v USA 23. prosince 1967. Leoneho film byl kritizován za zobrazování násilí, což režisér vysvětloval takto: "Zabíjení v mých filmech je přehnané... Západ byl plný násilných, nekomplikovaných lidí a toto je síla a jednoduchost, kterou zkouším znovu oživit ve svých filmech."

Příběh[editovat | editovat zdroj]

Děj se točí okolo tří pistolníků, z nichž každý zná část tajemství, které odkrývá cestu k ukrytému pokladu. Zabiják Sentenza (Zlý) se na cestu vydává jako první - od farmáře, kterého pak společně s celou rodinou zabije, se dozvídá jméno jižanského vojáka Jakcsona, který zpronevěřil 200 tisíc dolarů ve zlatě a ukryl je na neznámém místě. Jackson však zemře dřív, než ho Sentenza najde. Před smrtí ale prozradí části tajemství banditovi Tucovi (Ošklivý) a jeho parťákovi Joeovi řečenému Blonďák (Hodný). Ti dva jsou nuceni spolupracovat se Sentenzou a po strastiplné cestě se dostávají na hřbitov, kde je poklad ukrytý. Jediný Joe ale ví, ve kterém hrobě se zlato skrývá.

Překlad názvu[editovat | editovat zdroj]

Původní italský název Il buono, il brutto, il cattivo by se správně do češtiny dal přeložit jako Hodný, ošklivý, zlý. V zažitém českém názvu jsou poslední dva členy zaměněny, neboť překlad byl pořízen přes angličtinu; k záměně došlo v americké verzi zřejmě z libozvučných, rytmických důvodů (The Good, the Bad and the Ugly). Paradoxně však též došlo k zaměnění popisného charakteru dvou hlavních postav filmu.

Význam filmu[editovat | editovat zdroj]

Leonova snaha oživit opotřebovaný žánr westernových filmů je široce uznávaná dodnes: film Hodný, zlý a ošklivý je popsán European cinemou jako nejlepší reprezentant žánru westernových filmů a režisér Quentin Tarantino nazval film "nejlépe zrežírovaným filmem všech dob". Film je rovněž oceňován z toho důvodu, že se asi ve své polovině změní ve smutné protiválečné drama doprovázené velmi působivou hudbou.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JORDÁN, Karel. Tenkrát na Západě : český průvodce světovými westerny. Praha: Mladá fronta, 2011. 280 s. ISBN 978-80-204-2507-2. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]