Primož Trubar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Primož Trubar
Narození19. června 1508
Rašica
Úmrtí28. června 1586 (ve věku 78 let)
Tübingen
Místo pohřbeníTübingen
Povolánípřekladatel, teolog, překladatel Bible, katolický kněz, spisovatel, evangelický teolog, protestantský reformátor a pastor
Alma materVídeňská univerzita
Významná dílaCroatian Catechismus
DětiFelicijan Trubar[1]
Primus Truber[1]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Primož Trubar (9. června 1508 Rašica (občina Velike Lašče) – 28. června 1586 Tübingen) byl slovinský protestantský reformátor, zakladatel protestantské církve ve Slovinsku, konsolidátor slovinského jazyka a také autor první tištěné slovinské knihy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Primož Trubar, renesanční rytina z roku 1578

Je považován za otce slovinské literatury[2], neboť jeho díla pomáhala vytvářet podobu jazyka, která se rozšířila mezi tehdejší veřejnost, vymezila a definovala národní identitu Slovinců, a která se výrazněji neměnila až do 19. století. Trubarova aktivita a překlady církevních textů do slovinštiny umožnily zpřístupnit náboženství pro tehdejší obyvatelstvo; protestantská církev kázala v domácím jazyce a rovněž knihy se četly přeložené.

Jako mladý strávil svá léta v Rijece, Salcburku a Terstu, kde se seznámil s pracemi evropských humanistů 16. století.[3] Pod patronací terstského biskupa Pietra Bonoma získal přístup ke studiu, vytvořil si široký rozhled a stal se katolickým knězem. Následně přesídlil do dnešního Slovinska, přesněji do Lublaně, kde působil jako kanovník. Jeho rozpory s katolickou církví ale rostly, pro tehdejší církevní správu stával nepřijatelným.

Vlna kritiky vzrostla poté, co Trubar přestoupil do církve protestantské oficiálně a stal se dokonce i její hlavou (superintendantem). Když však začala protireformace, začal být za své názory kritické k církvi pronásledován a byl donucen odejít do Tübingenu v dnešním Německu, kde panovala mnohem tolerantnější atmosféra k odpůrcům Říma. I tam se však skrýval a vystupoval pod různými pseudonymy.

V Tübingenu se věnoval překladům (přeložil do slovinštiny například Nový Zákon) a psaní knih – vyšlo jich celkem dvacet pět. Mezi nimi byla i první kniha, která byla ve slovinském jazyce vytištěna, stalo se jí Abecedarijum i Katekizem (Abecedarium a katechismus).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Catalog of the German National Library. Dostupné online. [cit. 2024-02-16]
  2. Rozsáhlý článek o Trubarovi
  3. Článek o Primoži Trubarovi

Související články[editovat | editovat zdroj]