Primož Trubar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Primož Trubar
Primož Trubar (woodcut).jpg
Narození19. června 1508
Rašica
Úmrtí28. června 1586 (ve věku 78 let)
Tübingen
Místo pohřbeníTübingen
Povolánípřekladatel, teolog, překladatel Bible, katolický kněz a spisovatel
Alma materVídeňská univerzita
DětiFelicijan Trubar
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Primož Trubar (9. června 1508 Rašica (občina Velike Lašče) – 28. června 1586 Tübingen) byl slovinský protestantský reformátor, zakladatel protestantské církve ve Slovinsku, konsolidátor slovinského jazyka a také autor první tištěné slovinské knihy.

Život[editovat | editovat zdroj]

Primož Trubar, renesanční rytina z roku 1578

Je považován za otce slovinské literatury[1], neboť jeho díla pomáhala vytvářet podobu jazyka, která se rozšířila mezi tehdejší veřejnost, vymezila a definovala národní identitu Slovinců, a která se výrazněji neměnila až do 19. století. Trubarova aktivita a překlady církevních textů do slovinštiny umožnily zpřístupnit náboženství pro tehdejší obyvatelstvo; protestantská církev kázala v domácím jazyce a rovněž knihy se četly přeložené.

Jako mladý strávil svá léta v Rijece, Salcburku a Terstu, kde se seznámil s pracemi evropských humanistů 16. století.[2] Pod patronací terstského biskupa Pietra Bonoma získal přístup ke studiu, vytvořil si široký rozhled a stal se katolickým knězem. Následně přesídlil do dnešního Slovinska, přesněji do Lublaně, kde působil jako kanovník. Jeho rozpory s katolickou církví ale rostly, pro tehdejší církevní správu stával nepřijatelným.

Vlna kritiky vzrostla poté, co Trubar přestoupil do církve protestantské oficiálně a stal se dokonce i její hlavou (superintendantem). Když však začala protireformace, začal být za své názory kritické k církvi pronásledován a byl donucen odejít do Tübingenu v dnešním Německu, kde panovala mnohem tolerantnější atmosféra k odpůrcům Říma. I tam se však skrýval a vystupoval pod různými pseudonymy.

V Tübingenu se věnoval překladům (přeložil do slovinštiny například Nový Zákon) a psaní knih – vyšlo jich celkem dvacet pět. Mezi nimi byla i první kniha, která byla ve slovinském jazyce vytištěna, stalo se jí Abecedarijum i Katekizem (Abecedarium a katechismus).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]