Prezident Blaník

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prezident Blaník
Země ČeskoČesko Česko
Délka 95 min
Žánr filmová komedie
Scénář Marek Najbrt
Tomáš Hodan
Robert Geisler
Režie Marek Najbrt
Tomáš Hodan
Robert Geisler
Benjamin Tuček
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Marek Daniel
Michal Dalecký
Halka Třešňáková
Jakub Železný
Tomáš Sedláček
… více na Wikidatech
Hudba Midi lidi
Premiéra 1. února 2018
Prezident Blaník na ČSFD IMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Marek Daniel při natáčení filmu Prezident Blaník v listopadu 2017 v Praze

Prezident Blaník je český film. Jeho režisérem je Marek Najbrt a pojednává o lobbistovi Antonínu Blaníkovi, jehož postava pochází ze seriálu Kancelář Blaník (od 2014). Základní obsazení filmu je stejné jako v případě seriálu, tj. hlavní postavu hraje Marek Daniel, jeho asistenty pak Michal Dalecký a Halka Třešňáková.[1] Děj snímku se odehrává v období volby českého prezidenta v roce 2018, přičemž na tento post se rozhodne kandidovat i Blaník.[2] Hudbu k filmu složila skupina Midi lidi, která se podílela i na původním seriálu. Do kin byl film uveden 1. února 2018. Na 8. dubna 2018 ohlásila Česká televize uvedení na ČT 1 v televizní premiéře.[3]

Postavy a obsazení[editovat | editovat zdroj]

Marek Daniel Antonín „Tonda“ Blaník, lobbista a majitel Kanceláře Blaník
Michal Dalecký Luboš „Žížala“ Havránek,[4] Blaníkův asistent
Halka Třešňáková Lenka, Blaníkova sekretářka

Ve filmu se objevuje i řada vrcholných politiků a skutečných prezidentských kandidátů z volby prezidenta roku 2018.

Recenze[editovat | editovat zdroj]

Marek Douša v týdeníku Reflex napsal, že film Prezident Blaník není třeskutá komedie, ale je důležité, že byl natočen. „Film vznikal v reálném čase, scénář byl a nebyl, reakce štábu musely být okamžité, což se občas povedlo naprosto beze zbytku, někdy by ale samotnému nápadu a náhodě pomohl čas, který by potřebovali scenáristé k tomu, aby jednotlivé události domysleli a dodali potřebný kontext. Jenomže pak by přišla další náhoda a všechna snaha v čudu. To ale bylo riziko od začátku, bylo přiznané a v případě takového projektu nezbytné.“ Podle Douši tvůrci filmu museli vědět, jaké chyby a výhrady jsou a budou na stole, přesto ale udělali hlavně pro budoucnost práci, která je velmi důležitá.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Prezident Blaník. Podpisy sehnal, kandidaturu nestihl, tak natočí film [online]. iDNES.cz, 2017-11-09 [cit. 2017-11-11]. Dostupné online. 
  2. Tonda Blaník na Hrad, máslo a lithium do každé rodiny. Chystá se celovečerní film Prezident Blaník [online]. Aktuálně.cz, 2017-11-09 [cit. 2017-11-11]. Dostupné online. 
  3. BRYCHTA, Jan. V neděli 8. dubna nabídne Stream.cz a ČT1 premiéru filmu Prezident Blaník - Lupa.cz. Lupa.cz. Dostupné online [cit. 2018-04-03]. (česky) 
  4. NAJBRT, Marek. Lobbisti (Konec 1. sezony). Kancelář Blaník [online]. 2014-07-12 [cit. 2015-03-01]. Dostupné online. 
  5. DOUŠA, Marek. Tonda Blaník ve filmu – Prezident Blaník je důležitý film, který není třeskutou komedií. Reflex.cz [online]. 2018-02-02 [cit. 2018-03-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]