Prezentace ve výtahu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Náhodná setkání osob ve výtazích dávají příležitost ke stručné prezentaci myšlenek.

Prezentace ve výtahu (anglicky elevator pitch, doslova „výtahový prodej“) je krátká souhrnná prezentace, která rychle a jednoduše představuje osobu, profesi, produkt, službu, organizaci nebo událost, společně s jejich hodnotovou propozicí.[1] Tento způsob prezentace je oblíbený především u osob, které často potřebují rychle předávat důležité myšlenky – např. projektoví manažeři, prodejci, marketingoví evangelisté a tvůrci instituční politiky.

Původ názvu[editovat | editovat zdroj]

Pojmenování „prezentace ve výtahu“ vychází z předpokladu, že by myšlenku v takto shrnuté podobě mělo být možné představit spolucestujícímu během cesty výtahem, tedy přibližně za dobu třiceti sekund až dvou minut.[2][3] Motivací je možnost náhodného setkání s významnou osobou při cestě výtahem a s tím spojená příležitost v krátkém čase tuto osobu zaujmout a získat ji pro svou myšlenku. V případě úspěchu pak může konverzace pokračovat i po opuštění výtahu nebo vyústit ve výměnu vizitek či naplánování schůzky.[4]

Aplikace[editovat | editovat zdroj]

Podnikatelé využívají prezentaci ve výtahu k rychlému představení podnikatelského záměru rizikovému kapitalistovi nebo obchodnímu andělovi, od kterého chtějí získat finanční prostředky. Rizikoví kapitalisté totiž často posuzují kvalitu myšlenky právě podle kvality její prezentace ve výtahu a podnikatele o takovéto prezentace přímo žádají, aby s jejich pomocí mohli rychle rozpoznat špatné myšlenky a slabé týmy. Obsahem prezentace ve výtahu, jejíž cílem je představit podnikatelský záměr, by měla být podstata myšlenky, stav jejího rozpracování, tržní příležitosti, konkurenční výhody, potřebný kapitál a způsob jeho získání, nabídka investorovi, složení týmu a potenciální zisk pro investora.[5]

V osobním životě lze formu prezentace ve výtahu uplatnit v situacích jako je přijímací pohovor, seznamování či souhrn nabízených živnostenských služeb.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Elevator pitch na anglické Wikipedii.

  1. PINCUS, Aileen. The Perfect (Elevator) Pitch [online]. Businessweek. Dostupné online. 
  2. HAHN, Gerald J. Statistics-Aided Manufacturing: A Look Into the Future. The American Statistician. 1989, roč. 43, čís. 2, s. 74–79. DOI 10.2307/2684502. 
  3. PETERS, Tom. The Wow Project. Fast Company. 1999, roč. 24, s. 116. Dostupné v archivu pořízeném dne 2010-06-01.  Archivováno 1. 6. 2010 na Wayback Machine.
  4. What is an Elevator Pitch? [online]. Mind Your Pitch. Dostupné online. 
  5. Jak napsat podnikatelský plán [online]. BusinessInfo.cz, 2007-02-06 [cit. 2013-02-05]. Kapitola 6.1. Elevator Pitch – prezentace ve výtahu. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]