Potrubní pošta

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Moderní podoba potrubní pošty

Potrubní pošta (pneumatická pošta, vzduchová pošta) je dopravní systém, v němž jsou zásilky v pouzdrech pneumaticky dopravovány speciálním potrubím. Rychlost dopravy například v pražské potrubní poště dosahovala až 10 m/s.

Použití[editovat | editovat zdroj]

Potrubní pošta nalezla uplatnění pro rychlou dopravu zpráv ve velkoměstech. V Londýně byla první linka zprovozněna roku 1853, ještě před vynálezem telefonu. V Berlíně byl provoz potrubní pošty zahájen roku 1865 a systém postupně dosáhl délky 400 kilometrů a zátěže až 4 miliony zásilek ročně. Potrubní pošta byla zavedena též ve Vídni, jejím konstruktérem byl Franz Felbinger. Roku 1887 byla zprovozněna pražská potrubní pošta, jejíž technické řešení bylo odvozeno od vídeňské, a v dalších letech se rozrostla až do celkové délky 60 kilometrů. Do povodní v roce 2002 byla pražská potrubní pošta poslední funkční městskou sítí.

V současnosti již potrubní pošta pozbyla významu pro dopravu informací, pro niž jsou efektivnější elektronické formy přenosu, ale nachází uplatnění jako firemní dopravní systém k dopravě originálů dokumentů (včetně peněz), drobného materiálu (například ve zdravotnictví) atd. Používá se v některých velkých úřadech, bankách, skladech, supermarketech nebo nemocnicích.

Fakultní nemocnice v Hradci Králové, nemocnice v Karlových Varech, nebo Ústřední vojenská nemocnice v Praze používá potrubní poštu pro dopravu krve mezi transfúzní stanicí a operačním sálem, ale také pro transporty léčiv, laboratorních vzorků a podobně. Nemocnice Motol dopravuje potrubní poštou rentgenové snímky, jinou dokumentaci a vzorky krve. V některých supermarketech se potrubní pošta používá pro odvádění tržby z pokladen. Fakultní nemocnice Olomouc uvedla do provozu potrubní poštu v roce 2017. Je zde propojeno 20 budov při délce potrubí 13,5 km. Vnitřní potrubní poštu donedávna používal i Úřad vlády České republiky.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]