Přeskočit na obsah

Porubský zámek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Porubský zámek
Porubský zámek s nádvořím
Porubský zámek s nádvořím
Základní informace
Slohbarokní architektura
Poloha
AdresaPoruba, ČeskoČesko Česko
Ulicenábřeží Svazu protifašistických bojovníků
Souřadnice
Map
Další informace
Rejstříkové číslo památky35954/8-236 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Porubský zámek je druhá nejstarší stavba na území Poruby. Jedná se o neveliký zámeček, umístěný na severním svahu řeky Porubky hned naproti rozsáhlému sídlišti, které tvoří většinu současné zástavby této části Ostravy. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Zámek byl vybudován někdy okolo roku 1573[2] na místech bývalé středověké tvrze jako renesanční sídlo Markvartoviců.[3] V pozdějších stoletích často měnil majitele, až nakonec skončil u rodu Wilczků. Během druhé světové války byla celá oblast včetně zámečku poškozena spojeneckým bombardováním. Po skončení konfliktu byl zámek znárodněn, přestavěn na byty a později zde sídlila škola lidových umění. V roce 1990 značně zpustlý zámek, poničený navíc ještě požárem, který vypukl v témže roce, odkoupil Statis Prusalis a zrekonstruoval jej.

V roce 2009 byla v areálu zámku vytvořena a vysvěcena pravoslavná kaple svatého Jiří. [4]

V současné době existují spekulace, že je zámek propojen s nedalekým kostelem svatého Mikuláše tajnou středověkou chodbou.[5]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-13]. Identifikátor záznamu 147778 : zámek. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Článek na stránkách ceskydomov.cz. www.ceskydomov.cz [online]. [cit. 2012-01-29]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-10-12. 
  3. Informace o Porubě na stránkách této městské části (česky)
  4. http://www.pravoslavna-kaple-poruba.cz/
  5. Po tajemné chodbě pátrají už i proutkaři, článek moravskoslezského deníku

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]