Popova skála

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Popova skála
Popova skála
Popova skála

Vrchol568 m n. m.
Prominence97 m ↓ SV od Lückendorfu
Izolace3,9 km → Brandhöhe
Poznámkakruhový výhled
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PohoříLužické hory / Lužický hřbet / Hvozdský hřbet / Popovoskalský hřbet
Souřadnice
Popova skála
Popova skála
Horninapískovec
PovodíLužická Nisa
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Popova skála (německy Pfaffenstein) je pískovcový tor nacházející se na vrcholu stejnojmenné hory (568[1] m n. m.). Nachází se v severovýchodním výběžku Chráněné krajinné oblasti Lužické hory, vzdušnou čarou asi 700 metrů na východ od státní hranice se Spolkovou republikou Německo. Náleží do katastrálního území Dolní Sedlo, místní části města Hrádek nad Nisou v okrese Liberec.

Popis a zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Její skalnatý vrcholek, zdálky připomínající hradní zříceninu, je dostupný (schody, zábradlí) a umožňuje výborný rozhled. Pod vrcholem jsou skalní mísy a prohlubně, nakupené jeskyňky a skalní brána.

Vrcholek byl zpřístupněný roku 1907, tehdy zde bylo postaveno kovové schodiště. V roce 1934 byla vrcholová část zčásti vyzděna, aby bylo zabráněno sesunu.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Podél severního úpatí Popovy skály vede Mezinárodní naučná stezka Lužické a Žitavské hory,[2] ze které v sedle se Sedleckým Špičákem odbočuje modře značená cesta směrem na vrchol. Popova skála je vzdálena asi 4,5 km od někdejšího hraničního přechodu Petrovice/Lückendorf na západě a 4 km od města Hrádek nad Nisou na severovýchodě. Do Hrádku n. N. je dobré vnitrostátní i mezinárodní železniční spojení. Nejbližší autobusová zastávka se nachází v Dolním Sedle, asi 2 km od Popovy skály.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 50 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-09-02]. Dostupné online. 
  2. HOLEČEK, Milan. Lužické hory. Praha 1: Olympia, 2004. ISBN 80-7033-832-6. Kapitola Naučné stezky, s. 58. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]