Ponocný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ponocný je zaniklé povolání, jež by mohlo být nejpřesněji popsáno jako noční hlídač určité obce. V minulosti měla každá větší obec svého specializovaného obecního zřízence, který tuto funkci vykonával.

Funkce ponocného[editovat | editovat zdroj]

Ponocný držel stráž v obci v době, kdy všichni ostatní obyvatelé spali. Jednalo se vlastně o zvláštní noční hlídku, jejímž úkolem bylo vyvolat poplach při jakékoliv nepředvídané či mimořádné události v dané obci. Kromě vpádu cizích vojsk, útoku lupičů a činnosti zlodějů se jednalo především o primitivní požární stráž. Šlo o důležitou funkci, protože v tehdejších dobách byla většina venkovských stavení postavena ze dřeva a slámy a svítilo se i topilo prakticky výhradně za pomoci otevřeného ohně, nebezpečí požáru v nočních hodinách tak bylo značné.

K tomuto účelu býval ponocný vybaven rohem, na který v případě poplachu mohl zatroubit, obvykle také nosil nějakou vhodnou ruční zbraň na svoji vlastní obranu (hůl, čakan, halapartnu apod.).

Funkce ponocného bývala ale spojena s řadou dalších služebních povinností, které vykonávali i ve dne.

Ponocní v umění[editovat | editovat zdroj]

S ponocnými se lze setkat i v různých uměleckých dílech, např. v pohádkách a některých pověstech. Snad nejznámější jsou idylické obrázky nočních hlídačů od pana Josefa Lady.

Ponocní v současnosti[editovat | editovat zdroj]

Některá města zřizují funkci ponocného i v dnešní době, jedná se ale především o atrakci pro turisty. Je tomu tak např. v Domažlicích[1] a ve Znojmě,[2] v Praze na Malé Straně chodí na noční obchůzky ponocný Jan Sluníčko.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://plzen.idnes.cz/domazlicky-ponocny-vyrazil-pred-svatky-naposled-do-ulic-pem-/plzen-zpravy.aspx?c=A111223_152055_plzen-zpravy_sou
  2. http://brno.idnes.cz/Brno-zpravy.aspx?c=A080630_184831_brno_atk
  3. http://jicinsky.denik.cz/kultura_region/jicinsko-mandatpekelny-bubenikwolf20081205.html

Související články[editovat | editovat zdroj]