Přeskočit na obsah

Pon de Replay

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pon De Replay
Singl od Rihanny
Z albaMusic of the Sun
Vydáno22. srpna 2005
ŽánrDance-Pop/R&B
Délka3:35
VydavatelstvíDef Jam Records
ProducentVada Nobles, Carl Sturken, Evan Rogers
AutorVada Nobles, Carl Sturken, Evan Rogers, Alisha Brooks
Umístění na žebříčku
Singly Rihanny chronologicky
Pon De Replay
(2005)
If It’s Lovin That You Want
(2005)

Pon de Replay (zahraj to znovu v bajanštině a španělštině) je dance-popová píseň, kterou napsali Vada Nobles, Carl Sturken, Evan Rogers a Alisha Brooks pro R&B-reggae zpěvačku Rihannu, na její debutové album Music of the Sun. Tito autoři kromě Alishy Brooks tuto píseň také produkovali. Vyšla jako první singl z této desky v létě 2005. Píseň se umístila na druhém místě v hitparádě Billboard Hot 100 a také ve Velké Británii ,na šestém a sedmém místě v Austrálii a Kanadě.


Videoklip[editovat | editovat zdroj]

Ve videoklipu, který režíroval Little X, přichází Rihanna s přáteli do klubu, kde se všichni nudí a nikdo netancuje, protože je muzika moc potichu. Rihanna na sebe upoutá pozornost a zazpívá píseň Pon De Replay, čímž přiměje DJe dát hudbu hlasitěji a všechny tancovat. Rihanna v klipu také předvádí několik prvků břišních tanců. Videoklip měl úspěch, často ho hráli na hudebních stanicích MTV a BET. Umístil se na druhém místě v pořadu MTV Total Request Live a strávil tam 37 dní. Na hudební stanici BET se v pořadu 106 & Park dostal na čtvrté místo a v žebříčku zůstal přes 20 dní.

Umístění v hitparádách[editovat | editovat zdroj]

Song měl veliký úspěch, umístil se na druhém místě americké singlové hitparády Billboard Hot 100 a na prvním místě hitparády Hot Digital Songs. V hitparádě Hot 100 však nebyl schopen překonat úspěch singlu zpěvačky Mariah Carey "We Belong Together." I když začala digitální prodejnost jejího singlu klesat, Rihanna jí s písní "Pon de Replay" stále nepřekonala, protože "We Belong Together" se hodně hrála v rádiích. "Pon de Replay" byl velkým tanečním hitem, vedl taneční hitparády, Hot Dance Music/Club Play, tak Dance Radio Airplay dva týdny. Také si vedl dobře v hitparádě Hot R&B/Hip-Hop Singles & Tracks , skončil tam na 24. místě.

Zajímavosti o písni[editovat | editovat zdroj]

  • Byla použita pro reklamy „In The Mix“ a „Cheerleader Nation“.
  • Hodně obchodů na Filipínách tuto píseň používá, aby nalákala zákazníky. Melodie této písně byla použita na nahrání nové verze pro oblíbenou televizní show Pinoy Big Brother.
  • Byla na kompilaci „Radio Disney“.
  • Ve filmu Bring It On: All or Nothing je soutěž, kde vítězové vyhráli možnost natočit video s Rihannou právě na tuto píseň (toto video ale pak nebylo použito jako oficiální)
  • Videoklip běžel v televizi v jedné epizodě seriálu Veronica Mars
  • 3 finalistky (Sisely, Anastacia and Melissa R.) soutěže Pussycat Dolls Present: The Search for the Next Doll měly v rámci soutěže za úkol tuto píseň zazpívat v triu.
  • Videoklip se natáčel v Torontu, v klubu „Republik Nightclub“
  • Je použita ve filmu Are We Done Yet?.
  • DMX ji zmínil ve své písni We in Here, avšak ve špatném smyslu. Tvrdí že melodii ukradla Willu Smithovi.