Pokémon Go

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pokémon Go
RežisérTatsuo Nomura
Herní sériePokémon spin-off series, Pokémon core series a Pokémon
PlatformyAndroid
iOS
iPadOS
Herní módyvideohra pro jednoho hráče
videohra pro více hráčů
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pokémon Go (stylizováno jako Pokémon GO) je mobilní aplikace a videohra založená na principu rozšířené reality, spuštěna byla v červenci 2016. Prostřednictvím aplikace propojuje herní prostředí s reálným světem k čemuž se využívá GPS a kamera telefonu. Hru vyvinuli vývojáři společnosti Niantic a na produkci se podílela také firma Pokémon Company, kterou spoluvlastní Nintendo.

Průběh hry

Hra začíná zvolením postavy a vytvořením vlastního avatara. Posléze se mohou začít objevovat pokémoni, které je možné chytat do pokéballů. To někdy může jít snadno - stačí hodit pokéballem -, ale někdy je potřeba se snažit více.

Pokéballů není neomezené množství a další je možné získat sledováním pokéstop na historických místech, sochách a zajímavostech. Z vajíček, které při sledování pokéstop hráč najde, se mohou pak vyklubat pokémoni.

Součástí hry, i když ne tím hlavním, jsou souboje, které na takzvaných gymech mohou uskutečnit dva protihráči. Souboj neprobíhá krok za krokem, ale v reálném čase, a bitva je časově omezená. Hráče je potřeba v krátkém čase absolutně porazit, jinak se vítězství nepočítá.

Za to vše se samozřejmě hráči střídají body a zkušenosti, které hru posunují na další úrovně.[1]

Hra po spuštění

Na začátku spuštění bylo stažení této videohry omezené a v Česku nebylo možné oficiálně hru stahovat, byla přístupná jen v USA, na Novém Zélandu a v Austrálii. Později se objevily způsoby, jak tyto problémy obejít, a androidí verze se objevila k dispozici na Google Play. Při instalaci balíčků je potřeba být opatrný při povolování instalací z neznámých zdrojů, ale lze si již ověřeným způsoben hru do telefonu nainstalovat jak v případě systému Android, tak i systému iOS.[2]

Hra bude možná znamenat přelom ve vývoji herních zařízení a budou překonány herní konzole. Nintendu se díky tomuto hernímu experimentu vzápětí po uvedení trojnásobně zvedla hodnota akcií.[3]

Nikdo navíc nečekal tak obrovský úspěch a po spuštění hry se objevily zásadní pády aplikace, protože servery na takové přetížení nebyly připraveny.

Hra týden po svém spuštění předběhla v počtu aktivních uživatelů například sociální síť Twitter nebo Tinder.[4][5]

Odkazy

Reference

  1. Video Pokémon GO: Vyzkoušeli jsme hru s rozšířenou realitou [online]. 2016-07-10 [cit. 2016-07-13]. Dostupné online. 
  2. Blesk. Pokémon Go – aplikace ke stažení pro Android a iOS [online]. [cit. 2016-07-13]. Dostupné online. 
  3. Pokémon GO láme rekordy: Hodnota firmy Nintendo stoupla za dva dny o 183 miliard korun [online]. [cit. 2016-07-13]. Dostupné online. 
  4. Hra Pokémon Go je už používanější než Tinder a brzy předběhne i Twitter. www.m-journal.cz [online]. [cit. 2016-07-13]. Dostupné online. 
  5. V čem tkví tajemství úspěchu Pokémon Go? Nintendo se otevřelo světu. iDNES.cz [online]. 2016-07-13 [cit. 2016-07-13]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy