Podivné dědictví

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Podivné dědictví
Původní název...E poi lo chiamarono il Magnifico
Země původuFrancieFrancie Francie
ItálieItálie Itálie
JugoslávieJugoslávie Jugoslávie
Jazykitalština
Délka120 min
Žánryfilmová komedie
spaghetti western
ScénářEnzo Barboni
RežieEnzo Barboni
Obsazení a filmový štáb
Hlavní roleTerence Hill
Yanti Somer
Harry Carey, Jr.
Dominic Barto
Enzo Fiermonte
… více na Wikidatech
ProdukceAlberto Grimaldi
HudbaBratři De Angelisové
KameraAldo Giordani
StřihEugenio Alabiso
Výroba a distribuce
Premiéra9. září 1972
Produkční společnostJadran film
DistribuceUnited Artists
Podivné dědictví na ČSFDKinoboxuIMDb
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Podivné dědictví, italsky …E poi lo chiamarono il magnifico, je italsko-francouzsko-jugoslávská filmová komedie z roku 1972 režiséra Enza Barboniho s Terencem Hillem v hlavní roli.

Děj[editovat | editovat zdroj]

Sir Thomas Fitzpatrick Phillip Moore, baron z Essexu a anglický peer, chlapec vychovaný podle kultury anglosaské vyšší společnosti, přijíždí v roce 1880 na americký Západ, aby se ujal dědictví po svém otci, anglickém šlechtici v emigraci, který je na divokém západě znám jako Angličan.

Během jeho příjezdu se znovu scházejí společníci jeho otce: Bull se první dozvídá zprávu o smrti Angličana a vyhledá podivínského kazatele Holy Joea a společně vysvobodí posledního člena Opičáka z vězení v Jumě. Během cesty ke svému srubu přepadnou dostavník a okradou i samotného Thomase Moora. Thomas dostihne trojici desperátů u srubu na náhorní rovině, ale nepozná je. Představí se jim a popíše, že cesta vlakem byla rychlá a při cestě dostavníkem i vzrušující. Že sice byli okradeni, ale většinu peněz zachránili. Tom otcovým společníkům předá dopis od svého otce, v něm žádá o podporu při výchově syna v "opravdového muže". Trojice se chce připravit na nové loupeže, ak své záměry před Tomem tají. Společně se vydají do vesnice na nákupy. Tom jede na kole a ostatní na koních. V obchodě se smíšeným zbožím se Tom seznámí s Candidou dcerou farmáře Franka Ostna, obdivovatelkou Gordona Byrona a zamiluje se do ní. Nápadní Candidy, Ostnův Honák Morton se o vzplanutí dozví a v saloonu začne Toma dráždit, až dojde ke rvačce. Za přispění kamarádů je Morton přemožen a ze saloonu je kůlnička na dříví. Na druhý den Osten požádá Toma Moora, aby mu prodal své pozemky, ten to však odmítne. Aby odvedl Tomovu pozornost od výzkumu skromně pilných mravenců, dá mu Bull ukradeného bělouše, čímž se projeví jeho jezdecké schopnosti, ale střelné zbraně přesto odmítá používat. Tom se setkává s Candidou a oba si vyznávají lásku, čímž na sebe Tom přivolá Mortnův hněv. Ten ho vyzve na souboj, ale Tom odmítne, čímž ztratí úctu Candidina otce. Dívka mu řekne, že její otec pro ni chce silného muže, a Tom se rozhodne trénovat, aby Mortona porazil: převlékne se za kovboje, začne střílet a naučí se bojovat.

Po měsíci řekne Opičák Mortonovi, že chlapec odjede dostavníkem ze země, a všichni se na tuto událost sejdou. Tom vyzve Mortna, aby odjel sám. V přestřelce mu předvede své dovednosti se zbraní a porazí ho pěstmi, čímž si vyslouží Ostnův souhlas se sňatkem. Opičák a ostatní odvedou Mortna k dostavníku a prozradí Tomovi, že Morton je hledaný člověk a že chtěli zjistit, jestli se mu podaří dostat ho do eskorty bez jejich pomoci. Také mu řeknou, že se musí rozloučit, protože chtějí prožít dobrodružství tím, že se potáhnou stále dál na západ a utečou před pokrokem. Tom se s nimi rozloučí a čeká na jejich návrat. Cestou si však dorazí na pobřeží Tichého oceánu, a rozhodnou se vrátit.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Film obsahuje několik gagů, jako je například neustálé pronásledování tří přátel dvěma lovci hlav. Během každého setkání se jeden z nich objeví za nimi, když se právě chystají vyřídit si účty s ostatními. Bull jim pokaždé prorazí hlavou tehdy zničený stůl, takže s každým dalším setkáním vypadají ovázaněji. Dalším průběžným gagem je problém s kalendářem. Jelikož pro westernové hrdiny je každý den sobota, má Tom s koordinací schůzek s nimi dost problémů. Navíc je tu Bullův jorkšírský teriér, kterého ukradl jedné dámě při dřívějším přepadení dostavníku a kterého nosí s sebou. Pokaždé, když psa předá jiné osobě, musí si ta osoba poté umýt ruce, protože pes zřejmě neovládá svůj močový měchýř. Příběh je dost podobný komiksu "Něžná noha" ze série Lucky Luke. Není jasné, zda existuje nějaká souvislost mezi filmem a komiksem. Na začátku 90. let však Terence Hill režíroval a hrál v televizní adaptaci Lucky Luka.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Hrají[editovat | editovat zdroj]

Terence Hill Sir Thomas Fitzpatrick Phillip Moore (český dabing Vladimír Brabec)
Gregory Walcott Bull Schmidt
Harry Carey, Jr. Svatý Joe
Dominic Barto Opičák Smith
Enzo Fiermonte Frank Olson
Yanti Somer Candida Olsonová
Riccardo Pizzuti Morton Clayton

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]