Přeskočit na obsah

Plumlov (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zámek Plumlov, záběr od autokempu Žralok

Zámek Plumlov se nachází nedaleko náměstí ve městě Plumlov asi 8 km západně od okresního města Prostějov na samém úpatí Drahanské vrchoviny.

Zámek v Plumlově, dominanta obce a širokého okolí, byl postaven v manýristickém stylu v letech 1680-1688 vedle původního plumlovského hradu, který zde, na skalnatém kopci nad říčkou Hloučelou, stál již od 2. poloviny 13. století a byl po třicetileté válce velmi poničen. Lichtenštejnové, kteří koupili roku 1599 zadlužené plumlovské panství i s hradem od věřitelů už mrtvého Jana z Pernštejna, se rozhodli provést na hradě jen nejnutnější opravy a posléze postavit nový zámek. Projektantem stavby byl Karel Eusebius z Lichtenštejna, který byl silně ovlivněn italskou renesancí. Se stavbou začal jeho syn Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna v roce 1680 a trvala téměř deset let. Původní plány na čtyřkřídlý zámek nebyly realizovány, bylo postaveno jen jedno křídlo (ani to nebylo nikdy zcela dokončeno) se sloupovím, se štukovou a freskovou výzdobou. Hrad a zámek stály vedle sebe až do roku 1801, kdy oba objekty poškodila vichřice. Tehdejší majitel, Alois z Lichtenštejna, neměl na to, aby hrad i zámek spravoval, a proto hrad nechal zbořit. Roku 1850 byl zámek pronajat okresnímu soudu a bernímu úřadu. V několika místnostech bývalo vězení, ostatní obyvatelné části zámku sloužily jako byty úředníků.

V roce 1931 byl zámek v rámci pozemkové reformy Lichtenštejnům zabrán a přešel do vlastnictví Státního pozemkového fondu. Ve 40. letech bylo na zámku zřízeno muzeum, které tu bylo až do let šedesátých, kdy zámek získaly Vojenské lesy Plumlov. Ty jej nechaly opravit a stáhnout ocelovými lany, aby se nezřítil. Po Vojenských lesích Plumlov byly vlastníky zámku ještě Památkový ústav Brno a Muzeum Prostějovska; jejich prostředky však stačily sotva na nejnutnější údržbu chátrající stavby.

V roce 1994 byl zámek předán do majetku města Plumlova. Plumlov na něm hned zahájil nejnutnější opravy a pokračuje v nich dodnes.

Externí odkazy

Šablona:Geo cz