Plejtvák jižní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxPlejtvák jižní
alternativní popis obrázku chybí
Plejtvák jižní
Stupeň ohrožení podle IUCN
téměř ohrožený
téměř ohrožený[1]
Vědecká klasifikace
Říšeživočichové (Animalia)
Kmenstrunatci (Chordata)
Třídasavci (Mammalia)
Řádkytovci (Cetacea)
Podřádkosticovci (Mysticeti)
Čeleďplejtvákovití (Balanopteridae)
RodBalaenoptera
Binomické jméno
Balaenoptera bonaerensis
Burmeister, 1867
Mapa rozšíření plejtváka jižního
Mapa rozšíření plejtváka jižního
Mapa rozšíření plejtváka jižního
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plejtvák jižní (Balaenoptera bonaerensis) je druh plejtváka z podřádu kosticovců a čeledi plejtvákovitých, blízce příbuzný plejtváku malému (lat. Balaenoptera acutorostrata). Obývá vody jižní polokoule a poprvé byl přírodovědecky popsán v roce 1867. Dříve byl považován za poddruh plejtváka malého, ale po rozhodnutí Mezinárodní velrybářské komise (zkr. IWC, anglicky The International Whaling Commission) v červnu 2000 byly tyto dva druhy od sebe odděleny.[2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Plejtvák jižní měří na délku 7,2 až 10,7 metrů a váží mezi 5,8 a 9,1 tunami. V průměru měří samice o metr víc než samci. Délka novorozených mláďat se pohybuje mezi 2,4 až 2,8 metry. Hřbet plejtváka jižního je tmavě šedý, zatímco jeho břicho je bílé.

Zpěv[editovat | editovat zdroj]

Plejtvák jižní může vydávat zvuky podobné kachnám. Jeho zpěv, oceánografům známý již od 60. let 20. století, bývá pravidelně slyšet hydrofony umístěnými v chladných vodách Jižního oceánu. Až v roce 2013 byl ovšem zpěv přiřazen k tomuto druhu plejtváka. Zpočátku byl přisuzován ponorkám, ale jelikož byl zaznamenáván pouze v zimě a na jaře, došli vědci posléze k závěru, že se jedná o přírodní a sezónní jev. Mikrofony umístěny na dva jedince plejtváka jižního byly schopny zaregistrovat jejich zpěv, vydávaný většinou v blízkosti hladiny a často chvíli před potopením do hlubin.

Zdravotní stav populací[editovat | editovat zdroj]

Tloušťka vrstvy tuku těchto savců, měřena na více místech Jižního oceánu, slábne. Toto oslabení může poukazovat na zhoršující se zdravotní stav plejtváků nebo na problémy s výživou (například nedostatek krilu), protože tloušťka vrstvy tuku je považována za jeden z ukazatelů dobrého zdravotního stavu u velryb.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Petit rorqual de l'Antarctique na francouzské Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2022.2. 9. prosince 2022. Dostupné online. [cit. 2023-01-02]
  2. Balaenoptera acutorostrata (Common Minke Whale, Dwarf Minke Whale, Lesser Rorqual, Little Piked Whale, Minke Whale). www.iucnredlist.org [online]. [cit. 2017-03-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]