Plakodonti

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxPlakodonti
Stratigrafický výskyt: Trias
alternativní popis obrázku chybí
Rod Placochelys, zástupce skupiny
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída plazi (Reptilia)
Nadřád Sauropterygia
Řád Placodontia
Cope, 1835
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plakodonti (Placodontia) byl řád primitivních a vysoce specializovaných vodních plazů, žijících v době před více než dvěma sty miliony let (v průběhu triasové periody druhohorní éry).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Plakodonti byli menší vodní plazi, dosahovali délky jednoho až dvou metrů, robustní tělo měli kryto kostěným krunýřem na ochranu před dravci. Vzhledem a způsobem života tak připomínali novodobé želvy, ačkoli s nimi nebyli nijak blízce příbuzní (jejich nejbližšími příbuznými byli zástupci kladu Plesiosauria). Jejich lebky a kousací aparát byly silně specializované.[1][2] Plakodonti se neohrabaně pohybovali v mělkých pobřežních vodách a živili se převážně měkkýši. Měli silné zploštělé zuby uzpůsobené na drcení ulit mořských tvorů: odtud také pochází jejich název (plakodont znamená v řečtině cosi jako zub jako pilulka).

Čeledi plakodontů[editovat | editovat zdroj]

Nejznámější zástupci[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Carlos de Miguel Chaves, Francisco Ortega & Adán Pérez‐García (2018). A new placodont from the Upper Triassic of Spain provides new insights on the acquisition of the specialized skull of Henodontidae. Papers in Palaeontology. doi: https://doi.org/10.1002/spp2.1218
  2. http://divulgauned.es/placodonto/

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]