Přeskočit na obsah

Pierre-Montan Berton

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Pierre-Montan Berton
Základní informace
Jinak zvanýPierre-Montan Le Breton
Narození7. ledna 1727
Maubert-Fontaine, Ardensko, Francie
Původfrancouzský
Úmrtí14. května 1780
Paříž
Žánryklasická hudba
Povolánífrancouzský zpěvák, hudební skladatel a dirigent
Hlasový obortenor
DětiHenri-Montan Berton
PříbuzníHenri François Berton[1] (vnuk)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pierre-Montan Berton, také Le Breton (7. ledna 1727 Maubert-Fontaine, Ardensko14. května 1780 Paříž) byl francouzský zpěvák, hudební skladatel a dirigent. Otec skladatele Henri-Montana Bertona.

Život[editovat | editovat zdroj]

Pierre Montan Berton jako chlapec byl choralistou v katedrále v Senlis a studoval hru na varhany, cembalo a skladbu na tamní sborové škole. Ve studiu pokračoval v Paříži. Na doporučení skladatele Jeana-Marie Leclaira se stal ve věku 16 let členem sboru katedrály Notre-Dame jako tenor. Po dvou letech byl přijat do pařížské Opery, ale v den svého prvního vystoupení na post zpěváka rezignoval a nastoupil na místo prvního violoncellisty.

Po roce 1746 strávil dva roky jako basista v Marseille a později hudební ředitel v Grand Théâtre v Bordeaux. Byl také varhaníkem ve dvou kostelech a komponoval baletní hudbu. V roce 1755 se vrátil do Paříže, stal se dirigentem pařížské opery a začal komponovat opery. Se svými operami neměl velký úspěch. Úspěšné však byly jeho nové instrumentace starších oper jiných skladatelů. Nejprve to byla opera Camille skladatele André Campry a později i díla Jeana-Baptista Lullyho a Jeana-Philippa Rameaua.

V roce 1767 se stal ředitelem pařížské opery a v letech 1775–1778 působil jako její generální ředitel. K jeho dalším povinnostem patřilo řízení veřejných koncertů Concert spirituel v Palais des Tuileries. Od roku 1768 řídil rovněž představení královského divadla a orchestru ve Versailles.

Zemřel patrně vyčerpáním osm dní po uvedení vlastního zpracování opery Jeana-Philippa Rameaua Castor a Pollux v květnu 1780.

Jevištní díla[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Бертон. In: Riemannův hudební slovník.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Volně přístupné partitury děl od Pierre Montana Bertona v projektu IMSLP