Přeskočit na obsah

Phillis Wheatleyová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Phillis Wheatleyová
Narození1753
Senegambia
Úmrtí5. prosince 1784 (ve věku 30–31 let)
Boston
Příčina úmrtíhorečka omladnic
Místo pohřbeníCopp's Hill Burying Ground
Povoláníbásnířka a spisovatelka
NárodnostAfroameričané
Tématapoezie
Významná dílaPoems on Various Subjects, Religious and Moral
PodpisPodpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Phillis Wheatleyová Petersová (také psaná Phyllis a Wheatly; asi 17535. prosince 1784), byla americká básnířka a první afroamerický autor tiskem vydané sbírky poezie.[1] Narodila se v západní Africe a ve věku sedmi nebo osmi let byla prodána do otroctví a převezena do Severní Ameriky. Byla vlastněna rodinou Wheatleyových z Bostonu. Poté, co se naučila číst a psát, povzbudili ji její pánové, aby psala poezii, když viděli její talent.

V roce 1773 Wheatleyová se synem svého pána cestovala do Londýna, kde chtěla zveřejnit své práce. Tam se setkala s významnými lidmi, kteří se stali jejími mecenáši. Pak jí zde 1. září 1773 vyšla sbírka nazvaná Básně na různá témata, náboženská a mravní (Poems on Various Subjects, Religious and Moral), jež jí přinesla slávu, a to v Anglii i v amerických koloniích. Osobnosti jako George Washington ocenily její práci.[2] O několik let později vyzvedl její práci afroamerický básník Jupiter Hammon tím, že jí věnoval svou vlastní báseň.

Wheatleyová byla krátce po vydání její knihy svými pány propuštěna na svobodu.[3] Brzy zemřeli a ona se provdala za chudého obchodníka Johna Peterse, ztratila tři děti a zemřela v bídě a zapomenutí ve věku 31 let.

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Phillis Wheatley na anglické Wikipedii.

  1. Gates, Henry Louis, Trials of Phillis Wheatley: America's First Black Poet and Her Encounters with the Founding Fathers, Basic Civitas Books, 2010, p. 5.
  2. Archivovaná kopie [online]. [cit. 2021-02-05]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-08-29. 
  3. Smith, Hilda L. (2000), Women's Political and Social Thought: An Anthology, Indiana University Press, p. 123.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]