Percy Spencer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Percy Spencer
Narození9. července 1894
Penobscot County
Úmrtí8. září 1970 (ve věku 76 let) nebo 10. září 1970 (ve věku 76 let)
Newton
Povoláníinženýr a vynálezce
OceněníNational Inventors Hall of Fame
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Percy Lebaron Spencer (9. července 1894 Howland, Maine8. září 1970, Newton, Massachusetts) byl americký konstruktér a vynálezce – samouk. Je znám především svým vynálezem mikrovlnné trouby.

Život[editovat | editovat zdroj]

Když v roce 1897 zemřel Spencerův otec a krátce po něm jeho matka, ujali se malého sirotka jeho teta a strýc. Spencer nikdy nedokončil základní školu, od dvanácti let musel pracovat na místní pile. V roce 1912 jako patnáctiletý vstoupil do amerického námořnictva, kde se učil bezdrátové telegrafii. Mimoto pracoval ve firmě Wireless Specialty Apparatus, která byla jedním z vedoucích výrobců radiozařízení v USA během první světové války. Zde pracoval i po odchodu z námořnictva v roce 1918, dokud firma nevyhlásila úpadek.

Své teoretické i praktické znalosti si zvyšoval samostudiem. Od roku 1925 nastoupil u Raytheon Company, tehdy malé firmy, vyrábějící elektronky k zesilovačům. Spencer se stal vedoucím vývojové laboratoře Raytheonu, sídlící v blízkosti Massachusettského technologického institutu, se kterým navázal kontakt.

Když začala firma Raytheon v roce 1941 vyrábět první magnetrony podle britské licence, vedl Spencer celé oddělení této výroby. Zlepšil konstrukci magnetronu natolik, že jeho výroba mohla vzrůst z 17 kusů na 2600, což mělo výrazný dopad na účinnost nočního bombardování i na vedení námořní války. Taktéž zlepšil jeho výkon a životnost. Za to byl vyznamenán Distinguished Public Service Award, nejvyšším vyznamenáním amerického námořnictva pro civilní osoby.

U vzniku mikrovlnné trouby stála v roce 1945 náhoda, když se Spencerovi v kapse rozpustila čokoláda, zatímco stál u přední strany operačního magnetronu. Poté takto zkoušel ohřát popcorn. Pokusy vyústily ve vynález mikrovlnné trouby. V roce 1947 tak mohla firma Raytheon nabídnout první komerčně využitelnou mikrovlnnou troubu. Ta byla téměř dva metry vysoká, vážila kolem 400 kilogramů a stála 3000 dolarů. Dostala přezdívku Radar range.

Spencer se poté stal starším viceprezidentem společnosti a byl členem představenstva firmy Raytheon. V průběhu své kariéry uplatnil 150 patentů.

V roce 1953 byl Spencer zvolen členem American Academy of Arts and Sciences.[1]

Percy Spencer byl ženatý a měl tři děti – Jamese, Johna a George.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Members of the American Academy. Listed by election year, 1950-1999 ([1]). 2016-10-09

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]