Percy Spencer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Percy Spencer
Narození 9. července 1894
Maine
Úmrtí 8. září 1970 (ve věku 76 let)
Newton
Ocenění National Inventors Hall of Fame
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Percy Lebaron Spencer (9. července 1894 Howland, Maine - 8. září 1970, Newton, Massachusetts) byl americký konstruktér a vynálezce - samouk. Je znám svým vynálezem mikrovlnné trouby.

Život[editovat | editovat zdroj]

Spencerův otec zemřel v roce 1897, jeho matka krátce po něm. Spencer žil u své tety a strýce. Nikdy nedokončil základní školu, od 12 letech musel pracovat na místní pile. V roce 1912 vstoupil do Amerického námořnictva kde se učil bezdrátové telegrafii. Mimoto pracoval ve firmě Wireless Specialty Apparatus, která byla jedním z vedoucích výrobců radiozařízení v USA během první světové války. Zde pracoval i po odchodu z námořnictva v roce 1918, dokud firma nevyhlásila úpadek.

Své teoretické i praktické znalosti si zvyšoval samostudiem. Od roku 1925 nastoupil u Raytheon Company, tehdy malé firmy, vyrábějící elektronky k zesilovačům. Spencer se stal vedoucím vývojové laboratoře Raytheonu, sídlící v blízkosti Massachusettského technologického institutu, se kterým navázal kontakt.

Když začala firma Raytheon v roce 1941 vyrábět první magnetrony podle britské licence, vedl Spencer celé oddělení této výroby. Zlepšil konstrukci magnetronu tak důkladně, že jeho výroba mohla vzrůst z 17 kusů na 2600, což mělo výrazný dopad na účinnost nočního bombardování i na vedení námořní války. Taktéž zlepšil jeho výkon a životnost. Za toto byl vyznamenán Distinguished Public Service Award, nejvyšším vyznamenáním amerického námořnictva pro civilní osoby.

V roce 1945 se mu rozpustila čokoláda v kapse, zatímco stál u přední strany operačního magnetronu. Poté takto zkoušel ohřát popcorn. Pokusy daly podnět vynálezu mikrovlnné trouby. V roce 1947 tak mohla firma Raytheon nabídnout první komerčně využitelnou mikrovlnnou troubu. Ta byla téměř dva metry vysoká, vážila kolem 400 kilogramů a stála 3000 dolarů. Dostala přezdívku Radar range.

Spencer se poté stal starším viceprezidentem společnosti a byl členem představenstva firmy Raytheon. V průběhu své kariéry uplatnil 150 patentů.

V roce 1953 byl Spencer zvolen členem American Academy of Arts and Sciences.[1]

Percy Spencer byl ženatý a měl tři děti - Jamese, Johna a George.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Members of the American Academy. Listed by election year, 1950-1999 ([1]). 2016-10-09

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]