Percy Spencer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Percy Spencer
Narození 9. července 1894
Penobscot County
Úmrtí 8. září 1970 (ve věku 76 let) nebo 10. září 1970 (ve věku 76 let)
Newton
Povolání inženýr a vynálezce
Ocenění National Inventors Hall of Fame
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Percy Lebaron Spencer (9. července 1894 Howland, Maine - 8. září 1970, Newton, Massachusetts) byl americký konstruktér a vynálezce - samouk. Je znám svým vynálezem mikrovlnné trouby.

Život[editovat | editovat zdroj]

Spencerův otec zemřel v roce 1897, jeho matka krátce po něm. Spencer žil u své tety a strýce. Nikdy nedokončil základní školu, od 12 letech musel pracovat na místní pile. V roce 1912 vstoupil do Amerického námořnictva kde se učil bezdrátové telegrafii. Mimoto pracoval ve firmě Wireless Specialty Apparatus, která byla jedním z vedoucích výrobců radiozařízení v USA během první světové války. Zde pracoval i po odchodu z námořnictva v roce 1918, dokud firma nevyhlásila úpadek.

Své teoretické i praktické znalosti si zvyšoval samostudiem. Od roku 1925 nastoupil u Raytheon Company, tehdy malé firmy, vyrábějící elektronky k zesilovačům. Spencer se stal vedoucím vývojové laboratoře Raytheonu, sídlící v blízkosti Massachusettského technologického institutu, se kterým navázal kontakt.

Když začala firma Raytheon v roce 1941 vyrábět první magnetrony podle britské licence, vedl Spencer celé oddělení této výroby. Zlepšil konstrukci magnetronu tak důkladně, že jeho výroba mohla vzrůst z 17 kusů na 2600, což mělo výrazný dopad na účinnost nočního bombardování i na vedení námořní války. Taktéž zlepšil jeho výkon a životnost. Za toto byl vyznamenán Distinguished Public Service Award, nejvyšším vyznamenáním amerického námořnictva pro civilní osoby.

V roce 1945 se mu rozpustila čokoláda v kapse, zatímco stál u přední strany operačního magnetronu. Poté takto zkoušel ohřát popcorn. Pokusy daly podnět vynálezu mikrovlnné trouby. V roce 1947 tak mohla firma Raytheon nabídnout první komerčně využitelnou mikrovlnnou troubu. Ta byla téměř dva metry vysoká, vážila kolem 400 kilogramů a stála 3000 dolarů. Dostala přezdívku Radar range.

Spencer se poté stal starším viceprezidentem společnosti a byl členem představenstva firmy Raytheon. V průběhu své kariéry uplatnil 150 patentů.

V roce 1953 byl Spencer zvolen členem American Academy of Arts and Sciences.[1]

Percy Spencer byl ženatý a měl tři děti - Jamese, Johna a George.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Members of the American Academy. Listed by election year, 1950-1999 ([1]). 2016-10-09

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]