Pavlíčkův rodinný dům

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Pavlíčkův rodinný dům
Pavlíčkův rodinný dům
Pavlíčkův rodinný dům
Poloha
Adresa Lerchova 301/9, Brno, ČeskoČesko Česko
Ulice Lerchova a Mahenova
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 48407/7-7723 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavlíčkův rodinný dům v Brně byl postaven podle projektu architekta Bohuslava Fuchse v letech 19231924. Budova se nachází v katastrálním území Stránice č. p. 301 (Masarykova čtvrť), ulice Lerchova č. o. 9 / Mahenova č. o. 13.

Historie a popis[editovat | editovat zdroj]

Brněnský novinář a spisovatel Domin Pavlíček si nechal v rámci stavebního družstva Rodina postavit rodinný dům ve vznikající zástavbě Úřednické (dnes Masarykovy) čtvrti na Žlutém kopci. Družstvo Rodina vybudovalo mezi ulicemi Lerchovou, Mahenovou a Barvičovou kolonii zahradních vil stavěných podle stejného, nebo mírně upravovaného projektu Bohuslava Fuchse, pro nějž to byly jedny z prvních realizací po příchodu do Brna.[1]

Pavlíčkův dům je charakteristický svojí sedlovou střechou, která postupně přechází do střechy válcové, kterou Fuchs použil po seznámení s tvorbou Adolfa Loose a jeho kýlovou střechou. Styl budovy v sobě zahrnuje znaky rondokubismu a holandského plasticismu. Výrazné je boční průčelí směrem do křižovatky Lerchovy a Mahenovy ulice, neboť vila původně stála samostatně. Vchod do jednopatrového domu je umístěn v tomto průčelí, v zadní části, a vede do centrální předsíně se schodištěm. Zvýšené přízemí dále obsahuje kuchyni se spíží, pokojík pro služebnou, WC, lodžii směrem do zahrady a dva pokoje. Rozmístění i funkce místností v prvním patře je shodné se spodním podlažím, jedinou výjimku představuje koupelna a komora, jež se nachází nad kuchyní a pokojem služebné.[1]

Průčelí domu bylo 3. května 1958 zapsáno mezi kulturní památky.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b SEDLÁK, Jan, a kol. Slavné brněnské vily. Brno: Foibos, Národní památkový ústav a Muzeum města Brna, 2006. ISBN 80-903661-5-5. S. 46–47. 
  2. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2014-06-25]. Identifikátor záznamu 161409 : Rodinný dům, z toho jen: průčelí. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SEDLÁK, Jan, a kol. Slavné brněnské vily. Brno: Foibos, Národní památkový ústav a Muzeum města Brna, 2006. ISBN 80-903661-5-5. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]