Pavel od Kříže

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sv. Pavel od Kříže
Paul de la croix.jpg
Narození 3. ledna 1694
Ovada
Úmrtí 18. října 1775 (ve věku 81 let)
Řím
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavel od Kříže (* 3. ledna 1694, Ovada, Itálie18. října 1775, Řím, Itálie) byl italský mystik a zakladatel kongregace passionistů. Je považován za jednoho z největších katolických mystiků 18. století.

Život[editovat | editovat zdroj]

Sv. Pavel od Kříže, původně Paolo Francesco Danei, se narodil 3. ledna 1694 v Ovadě, severoitalském městě nacházejícím se mezi Turínem a Janovem.

Pocházel z bohaté kupecké rodiny, v devatenácti letech zažil své soukromé povolání k životu zasvěcenému modlitbě. Do té doby vedl obyčejný pobožný život. Raná četba Pojednání o lásce k Bohu (Theotimus) svatého Františka Saleského a duchovní vedení jednoho kapucínského kněze ho přivedly k přesvědčení o prvenství lásky a současné nutnosti zbavit se vlastních představ Boha. Po celý svůj život byl sv. Pavel od Kříže přesvědčen o tom, že Boha může nejsnáze naleznout v utrpení Ježíše Krista, jež považoval za nejpodmanivější znamení Boží lásky a zároveň jako cestu pro sjednocení s Bohem. Svůj život věnoval tomu, aby toto poselství šířil a založil společenství, jehož členové mají sloužit témuž poslání.