Pavel Novotný (germanista)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Dr. phil. habil. Pavel Novotný, Ph.D.
Pavel Novotný (2023)
Pavel Novotný (2023)
Narození1. prosince 1976 (47 let)
Liberec
Povolánífilolog, germanista, vysokoškolský učitel, překladatel, umělec, hudebník, básník a výtvarník
OceněníMagnezia Litera 2021, Drážďanská cena lyriky 2022
Webhttp://www.pavelnovotny.net
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pavel Novotný (* 1. prosince 1976) je český básník, překladatel, germanista, pedagog, působí na Katedře německého jazyka Pedagogické fakulty na Technické univerzitě v Liberci. Je autorem řady básnických sbírek, například „Havarijní řád“, „Tramvestie“ nebo „Zevnitř“, společně s Helenou Skalickou napsal prózu „A to si pak můžeš řikat, co chceš“. Sbírku „Tramvestie“ zpracoval též jako libreto pro stejnojmennou operu Petra Wajsara (Nová scéna ND, 2019). Vytvořil řadu radiofonických kompozic pro Český rozhlas Vltava (ČRo3), např. kompozici „Vesmír“. Přeložil např. básnický cyklus „Zánik Titaniku“ Hanse Magnuse Enzensbergera, společně s Nikolou Mizerovou též Enzensbergerovo „Mauzoleum. Sedmatřicet balad z dějin pokroku“ a antologii legendární „Wiener Gruppe“. Jako literární vědec se zabývá literární koláží a montáží, dále problematikou tzv. akustické literatury a experimentální rozhlasové hry.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Výsledky Mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio 2010. Český rozhlas [online]. 2010-10-07 [cit. 2020-05-19]. Dostupné online. 
  2. Šest textů, které nabízejí radost a slast. Tady a teď. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2021-04-08 [cit. 2022-03-30]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]