Přeskočit na obsah

Paseo de la Reforma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Paseo de la Reforma
Paseo de la Reforma a budova Torre Mayor
Paseo de la Reforma a budova Torre Mayor
Umístění
StátMexikoMexiko Mexiko
MěstoCiudad de México
Poloha
Historie
Pojmenováno poLa Reforma a Maxmilián I. Mexický
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Paseo de la Reforma nebo také Avenida Paseo de la Reforma (do češtiny přeložitelné asi jako Třída reforem) je 15 km dlouhá a 60 m široká třídaCiudad de México, nejvýznamnější a nejdelší ve městě. Pojmenována je podle liberálních reforem, které v 19. století provedl mexický prezident Benito Juaréz.

Je to široká třída, vedoucí napříč městem úhlopříčně. Nechal ji vybudovat císař Maxmilián I. v 60. letech 19. století jako Třídu císařovny. Byl přitom inspirován podobnými bulváry, jako je například Avenue des Champs-Élysées v Paříži. Paseo de la Reforma spojila Chapultepecký hrad se sídlem prezidenta Palacio Nacional v centru města.

Památníky[editovat | editovat zdroj]

Angel Monumento a la Independencia

Je považována za nejkrásnější třídu ve městě a pro některé i na světě. Podél ní se nachází mnoho památníků (Niños Héroes, dále pak památníky Simóna Bolívara, Kryštofa Kolumba, anebo také znárodnění ropného průmyslu roku 1938). Největším a nejpozoruhodnějším památníkem je ale El Ángel de la Independencia (Anděl nezávislosti); socha anděla posazená na vysokém sloupu jako památník postavený ke stému výročí mexické nezávislosti.

Ostatní významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]