Partnerství

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Partnerství je vztah mezi dvěma lidmi, na kterém se obě strany podílí. Tento termín se většinou týká vztahu milostného a citového mezi mužem a ženou, nebo v homosexuálních párech partnerů stejného pohlaví, kteří spolu sdílí alespoň část svého života a kteří se případně připravují na dlouhodobý partnerský vztah, který může být zoficiálněn manželským svazkem. Vztah mezi dvěma subjekty nebo lidmi se stává partnerstvím v okamžiku, kdy se obě strany písemně, verbálně nebo neverbálně domluví na společném budování a těžení ze vzájemné spolupráce či vztahu. Obě strany mají zájem jeden o druhého nebo při sobečtějších záměrech chce ze vztahu jedna či druhá strana jen těžit, což není přístup, který by vedl k vyváženému vztahu. Zdravé partnerství se vyznačuje vzájemnou důvěrou, podporou a respektem, komunikací obou partnerů ve vztahu a společně tráveným časem a prožitky. Toto je velmi obecné pravidlo, které samo o sobě partnerství nemusí činit šťastným. Každý vztah je jedinečný a pro každý má vlastní recept na štěstí.

Vývoj romantického partnerského vztahu[editovat | editovat zdroj]

  • Známost – to, když se s někým seznámíme a stane se z něj známost, která přejde v přátelství nebo jiný vztah závisí na několika faktorech. Záleží na předchozích zkušenostech ve vztazích, na sexuální přitažlivosti, na prvním dojmu a dalších faktorech. Pokud v sobě obě strany naleznou zalíbení pak se skrze další střetávání mohou posunout dál ve vývoji jejich společného vztahu.
  • Budování – v této fázi se jeden o druhého začnou více zajímat a důvěřovat si. Začíná nastupovat potřeba intimity a uvažování nad tím, zdali je pro nás onen protějšek vyhovující. Pokud v tomto ohledu máme pozitivní pocity tak pravděpodobně budeme pokračovat v interakci.
  • Pokračování ve vztahu – tato fáze nastane v okamžiku, kdy se obě strany shodnou na dlouhodobém budování přátelství, romantického vztahu nebo manželství. Fáze pokračování ve vztahu je obvykle dlouhá a obecně stabilní ač bude stále docházet k vývoji a posunu vztahu. V této fázi je velmi důležitá oboustranná důvěra.
  • Úpadek – ve vztahu, kde se objevují problémy může časem dojít k rozpadu. Znuděnost, nespokojenost či odpor se mohou minimálně u jednoho z partnerů objevit v případě, kdy spolu partneři méně komunikují nebo se jeden druhému odmítají otevřít. Partnerství může tuto krizi překonat nalezením řešení pro své konkrétní problémy a znovu nastolením atmosféry vzájemné důvěry.
  • Konečná fáze – tato fáze nastane po smrti jednoho z partnerů nebo po rozchodu či rozvodu.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Manželství by mělo tradičně sloužit jako základ pro rodinu, kdy většina partnerů má dříve nebo později potomky. Partnerství je zakládáno účelně ať už z citových, sexuálních, psychických, finančních, reprodukčních důvodů či k získání prostředků nebo podpory v těchto oblastech. V dnešní době nejen, že je čím dál tím větší množství rozvodů ale také roste počet párů, kteří se rozhodli žít lidově řečeno „na hromádce“, čili utvářet vážný partnerský vztah bez toho, aniž by jeden druhému byl manželem. Partneři, ve smyslu vztahu, kde figurují vzájemné city, náklonnost a sex, spolu dříve či později sdílejí domácnost. Od 60 let minulého století je rozšířeným trendem nevstupovat do manželského svazku a zakládat rodinu a budovat si domov i bez toho, aniž by partneři byli sezdaní (An Explorator Ivestigation of Heterosexual Licensed Domestic Partners, 939).

Registrované partnerství[editovat | editovat zdroj]

U homosexuálních párů může částečně manželství nahrazovat tak zvané registrované partnerství v zemích, kde homosexuální manželství není uznáváno jako je například Polsko, Itálie a většina zemí východní Evropy. Ve Finsku, Velké Británii a ve většině zemí střední Evropy je legalizováno registrované partnerství a homosexuální páry mohou být legálně oddány v zemích od Nizozemska po Portugalsko a v Norsku, Švédsku, Dánsku a na Islandu.

Jednostranné partnerství[editovat | editovat zdroj]

Existují nejen oboustranné partnerské vztahy ale i jednostranné. Příkladem jednostranného partnerství by mohl být případ, kdy jeden z potencionálních partnerů je platonicky zamilovaný do někoho druhého.

Obchodní partnerství[editovat | editovat zdroj]

Další význam termínu partnerství je vztah nebo smlouvy pojící dvě spolu obchodující nebo spolupracující strany, například firmy nebo podnikatele. V partnerském vztahu jedna strana od druhé očekává nesení určité zodpovědnosti a k udržení takového vztahu a k jeho vývoji je nutná oboustranná participace na jeho budování. V případě přecházení nebo neřešení problémů vzniklých za dobu existence vztahu je partnerství ubíráno na síle a může dojít k rozchodu nebo v případě organizací nebo firem k ukončení spolupráce. Recepty na udržení a péči o partnerský vztah jsou různé a mohou se lišit. Každopádně obecným pravidlem pro teoreticky fungující partnerský vztah je dobrá oboustranná komunikace mezi partnery.

Zatímco partnerství stojí na společných zájmech a úspěchu, některé partnerské vztahy jsou eticky problematičtější. Když například politik spolupracuje s akciovou společností za cílem zvýšení jejího zisku výměnou za jisté výhody, může dojít ke střetu zájmů. V některých zemích je takovéto chování legální, ale je pravděpodobnější, že na takovéto partnerství bude pohlíženo negativně jako na korupci.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Journal of Marriage and Family: An Exploratory Investigation of Heterosexual Licensed Domestic Partners. National Council on Family Relations: National Council on Family Relations, 2003, č. 4. ISSN 00222445. Dostupné z: http://www.jstor.org/stable/3599901

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]