Papovaviridae

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxPapovaviridae
alternativní popis obrázku chybí
Snímek papilomaviru elektronovým mikroskopem
Vědecká klasifikace
Skupina I (dsDNA viry)
Řád Nezařazené dsDNA
Čeleď Papovaviridae
Rody
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Papovaviridae (česky papovaviry) je podle některých starších prací čeleď zahrnující viry rodů Papillomavirus a Polyomavirus, které se liší svou velikostí, genomem a složením. Jako skupina mají papovavirusy tendenci vyvolávat subklinické nebo chronické perzistující infekce charakterizované navíc tvorbou nádorů. Pro ptáky významná onemocnění způsobené papovaviry jsou papilomatóza ptáků a polyomaviróza ptáků, které patří mezi virové infekce ptáků.

Nynější taxonomie ale spíše upřednostňuje zrušení této čeledi a její nahrazení čeleděmi Papillomaviridae a Polyomaviridae

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jsou to neobalené viry průměrné velikosti 40-55 nm, s ikozaedrální symetrií kapsidy složenou z 72 kapsomer; genom je tvořen jednou molekulou kruhové dvouvláknové DNA.

Virové částice papilomavirů mají v průměru 50-55 nm, molární hmotnost DNA je 5×106 (tzn. 7,5-8 kbp), G+C je 40-50 %, zatímco polyomaviry měří v průměru 40-45 nm, molární hmotnost DNA je 3×106 (4,8-5,5 kbp) a obsah G+C je 40-48 %.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • JURAJDA, Vladimír. Nemoci drůbeže a ptactva - virové infekce. 1. vyd. Brno: Ediční středisko VFU Brno, 2002. 184 s. ISBN 80-7305-436-1.