Paparazzi

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o označení bulvárních fotografů. O písni Lady Gaga pojednává článek Paparazzi (píseň).
Fotografové snímají celebrity na filmovém festivalu Tribeca
Fotografové na protestu
Styl fotografování paparazzi
Fotograf v sudu na vodu, Německo, asi 1930

Paparazzi (množné číslo; jednotné číslo mužského rodu je paparazzo)[1][2] jsou bulvární fotografové, kteří se většinou zabývají fotografováním privátních situací známých osobností, herců, politiků apod.

Původ označení[editovat | editovat zdroj]

Výraz paparazzi je novotvar použitý ve filmu Federica Felliniho La dolce vita (Sladký život) z roku 1960, v němž bulvární novinář příjmením Paparazzo (ztělesněný Walterem Santessem) přijde několikrát za protagonistou filmu (Marcello Mastroianni). Fellini postavu vytvořil podle Tazia Secchiaroliho, slavného fotografa celebrit v Římě šedesátých let. Při výběru jména se režisér inspiroval postavou z románu George Gissing: Coriolano Paparazzo bylo jméno majitele ubytovny, který poskytl přístřeší anglickému spisovateli během jeho cesty po Itálii.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Za první fotografii tohoto typu je považován snímek mrtvého vévody a bývalého kancléře Otto von Bismarcka na smrtelné posteli z roku 1898 od Wilhelma Wilckeho a Maxe Christiana Priestera.[3]

Etika a právo[editovat | editovat zdroj]

Vzhledem k obtěžování paparazzi je v některých (zejména evropských) zemích jejich činnost omezena právními předpisy a stanovením míst, kde mohou fotografovat. V České republice, Německu a Francii potřebují fotografové od portrétovaného povolení se zveřejněním jeho portrétu (viz model release). Výjimkou, pro kterou svolení není třeba, mohou být jednak úřední jednání na základě zákona, jednak přiměřené užití pro vědecké či umělecké účely a zpravodajství, pokud však toto užití není v rozporu s oprávněnými zájmy této osoby.

Známý je příklad smrti princezny Diany, která se snažila ujet v automobilu před pronásledováním fotografů - paparazziů. Paparazzi byli soudem označeni za spoluviníky na smrti princezny Diany[4], přestože však jich několik bylo vzato do vazby, žádný z nich nebyl odsouzen.

Známí paparazzi[editovat | editovat zdroj]

Čeští paparazzi[editovat | editovat zdroj]

Mezi nejznámější české "paparazzi" fotografy se řadí Martin Hykl a David Kundrát z deníku Blesk či Vadim Kramer a Pavel Dvořák, dříve z dnes již zaniklého týdeníku Spy.

Odraz v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Výraz „paparazzi“ se objevuje v písni Beatles Sun King z alba Abbey Road 1969 a píseň s názvem Paparazzi zpívá zpěvačka Lady GaGa.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Paparazzi na italské Wikipedii.

  1. webster.com [online]. [cit. 2008-09-01]. (Merriam-Webster Online Dictionary - Definition of paparazzo). Dostupné v archivu pořízeném dne 2006-05-16. 
  2. dictionary.reference.com [online]. (Paparazzo - Definitions from Dictionary.com (sources: The American Heripoo is good but tage Dictionary of the English Language, Fourth Edition, 2000, and WordNet 2.0, Princeton University, 2003)). Dostupné online. 
  3. Karel Hvížďala: Pět zvláštností české mediální krajiny, in Moc a nemoc médií, str.173-174, vydání první, Praha 2003, ISBN 80-86643-07-7, ISBN 80-86569-70-5
  4. Би-би-си | Британия | Диана была «убита по неосторожности»
  5. MCCARTHY, Terry. Paparazzi like Mel Bouzad have become arbiters of Hollywood taste. Time [online]. [cit. 2005-12-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2005-12-26. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]