Palác Uherské královské komory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Palác uherské královské komory
Deska oznamující uložení památky UNESCO v knihovně

Palác uherské královské komory je palác na Michalské ulici č. 1 v městské části Staré Mesto v Bratislavě. Dnes v budově sídlí Univerzitní knihovna. Patří mezi národní kulturní památky SR.

Je to dílo architekta G. B. Martinelliho postavené v letech 1753-1756[1] ve stylu klasicizujícího baroka. Budova byla postavena pro Uherskou královskou komoru, tehdejší nejvyšší finanční instituci Uherska, která v letech 1531-1782 sídlila v Bratislavě. V letech 1802-1848 v paláci sídlil uherský sněm. Konalo se zde i zasedání, na němž byly přijaty březnové zákony. V letech 1860-1867 zde sídlil Místodržitelský úřad (královské místodrzitelství). Po jeho zrušení byl palác až do poloviny 50. let 20. století sídlem uherských, později československých a slovenských justičních úřadů. Působila zde i řada dalších institucí, například katastrální úřad a jiné.

V letech 1953-1955 se konala rekonstrukce budovy, podle plánů Aloise Darick st.[2], a v roce 1953 sem byla přestěhována Univerzitní knihovna.

Na budově se nacházejí dvě pamětní desky. Jedna označuje uložení sbírky islámských rukopisů, které jsou na seznamu Světového dědictví UNESCO a druhá je věnována Ľudovítu Štúrovi[3].

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Palác Uhorskej kráľovskej komory na slovenské Wikipedii.

  1. Register nehnuteľných NKP [online]. Pamiatkový úrad SR. Dostupné online.  
  2. Univerzitná knižnica v Bratislave – Multifunkčné kultúrne centrum [online]. Bratislava: Univerzitná knižnica v Bratislave, 2005, [cit. 2012-04-10]. Dostupné online.  
  3. Pamätná tabuľa v Registeri nehnuteľných NKP [online]. . Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]