Palác Uherské královské komory

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Palác Uherské královské komory
Palác Uhorskej kráľovskej komory.jpg
Poloha
Adresa Bratislava, SlovenskoSlovensko Slovensko
Souřadnice
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Deska oznamující uložení památky UNESCO v knihovně

Palác uherské královské komory je palác na Michalské ulici č. 1 v městské části Staré Mesto v Bratislavě. Dnes v budově sídlí Univerzitní knihovna. Patří mezi národní kulturní památky SR.

Je to dílo architekta G. B. Martinelliho postavené v letech 17531756[1] ve stylu klasicizujícího baroka. Budova byla postavena pro Uherskou královskou komoru, tehdejší nejvyšší finanční instituci Uherska, která v letech 15311782 sídlila v Bratislavě. V letech 18021848 v paláci sídlil uherský sněm. Konalo se zde i zasedání, na němž byly přijaty březnové zákony. V letech 18601867 zde sídlil Místodržitelský úřad (královské místodrzitelství). Po jeho zrušení byl palác až do poloviny 50. let 20. století sídlem uherských, později československých a slovenských justičních úřadů. Působila zde i řada dalších institucí, například katastrální úřad a jiné.

V letech 19531955 se konala rekonstrukce budovy, podle plánů Aloise Darick st.[2], a v roce 1953 sem byla přestěhována Univerzitní knihovna.

Na budově se nacházejí dvě pamětní desky. Jedna označuje uložení sbírky islámských rukopisů, které jsou na seznamu Světového dědictví UNESCO a druhá je věnována Ľudovítu Štúrovi[3].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Palác Uhorskej kráľovskej komory na slovenské Wikipedii.

  1. Register nehnuteľných NKP [online]. Pamiatkový úrad SR. Dostupné online. 
  2. Univerzitná knižnica v Bratislave – Multifunkčné kultúrne centrum [online]. Bratislava: Univerzitná knižnica v Bratislave, 2005 [cit. 2012-04-10]. Dostupné online. 
  3. Pamätná tabuľa v Registeri nehnuteľných NKP [online]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]