Pair

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o anglickém šlechtickém titulu. Možná hledáte: Pair (Francie) – francouzský šlechtický titul.

Pair (francouzsky, výsl. [pér][1]) nebo peer (anglicky, výsl. [pír][2] oboje z latinského par – „stejný, rovnorodý“) je titul příslušníka britské šlechty.

Šlechtický stav označovaný peerage je systém řazení šlechtických titulů, který existuje pouze ve Spojeném království. Tzv. peerage je součástí celkového britského systému značení. Historicky byli vyznamenáni tímto titulem ti, kteří měli právo na křeslo v britské horní sněmovně (House of Lords), jako peers. Členové jejich rodin nemají nárok na šlechtický titul, ačkoli manželky peerů jsou tradičně nazývány peeress. To je základní rozdíl oproti šlechtickým titulům na evropském kontinentě, kde je titul udělen či propůjčen celému rodu a tím měla celá rodina nárok užívat titulu.

Různé tituly a jejich hierarchie[editovat | editovat zdroj]

Tituly anglického systému peerů jdou v následujícím pořadí: baron (baroness pro ženy) – ze staroněmeckého „baro“ (srov. latinské „par“), viscount (viscountess) – z „vice-count“, earl (countess), marquess (marchioness, ve Skotsku je mužským protějškem pro titul marquis) a duke (duchess), což odpovídá českému pořadí: baron, vikomt, hrabě, markrabě, vévoda. Angličtí peerové jsou souhrnně označeni jako lordi.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Internetová jazyková příručka [online]. Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky. Heslo pair. 
  2. Internetová jazyková příručka [online]. Ústav pro jazyk český Akademie věd České republiky. Heslo peer.